'Kudüs tüm dünya Müslümanlarının ortak derdidir'

Özgür Kudüs Platformu tarafından “Dünya Kudüs Günü” münasebetiyle Gaziantep’te düzenlenen basın açıklamasında, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil tüm dünya Müslümanlarının ortak derdi olduğunu söyledi.

özgür Kudüs Platformu tarafından Gaziantep'te düzenlenen "Dünya Kudüs Günü" etkinliğinde Kudüs'ün sadece Filistinlilerin değil, tüm dünya Müslümanlarının ortak derdi olduğu vurgulandı.

Ramazan ayının son Cuma günü münasebetiyle özgür Kudüs Platformu tarafından Cuma namazı sonrası Balıklı parkında düzenlenen kitlesel basın açıklaması Muhammed Ata Yeğin'in Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur'an tilavetinin ardından özgür Kudüs Platformu adına Basın açıklamasını Eğitimci Mustafa Çelik okudu.

Çelik, bugünün, Mustazafların müstekbirlere karşı durduğu ve zalimlerin zulüm düzenlerini yıkmaya azmettikleri gün olduğunu söyleyerek, "İslam'ın gerçek evlatları bu günü Kudüs günü olarak bilmeli ve bu cihette yapılması gerekeni yapmalıdırlar." ifadelerini kullandı.

Her Ramazan ayının son cumasının Dünya Müslümanları tarafından Dünya Kudüs günü olarak anıldığını hatırlatan Çelik, "Bizde bugün burada İşgalci İsrail'i kınarken bu anlamlı günüde kutluyoruz diyerek", Kudüs'ün; İslam'ın şiarı olan şehirlerden biri olduğunu ve Kudüs'ün özgürlüğe kavuşmasının İslami mücadelenin en önemli hedeflerinden olması gerektiğini söyledi.

"Kudüs bizim hayalimiz"

Kudüs özgür olmadan ümmetin özgürlüğünün söz konusu olamayacağını vurgulayan Çelik, "Kudüs bizim sevdamızdır, Kudüs bizim aşkımızdır. Kudüs bizim ilk kıblemiz, kutsalımızdır. Kudüs bizim hayalimiz, hayallerimizin vazgeçilmez unsurudur. Müslümanlar canları pahasına Kudüs'ü korumak ve özgürlüğüne kavuşturmakla sorumludurlar. Kudüs'ün özgürlüğüne dair hayali olmayan Müslümanlar, İslami mücadele bilincini geliştiremezler."şeklinde konuştu.

Bu yıl ki Dünya Kudüs günü anma programında, dünyanın birçok yerinde özellikle de Doğu Türkistan'da zulüm gören Müslümanları konu aldığına dikkat çeken Çelik, "Bugün burada Katil ve zalim işgalci İsrail yöneticilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Allah'a olan imanımız ve inancımız, zalimlerin mutlaka kahrolacağı konusunda zerre miktar şüpheye düşmemizi engelliyor. Biz biliyoruz ki, İsrail mutlaka yaptıklarının hesabını verecek ve İsrail bir gün mutlaka yok olacaktır." dedi.

"Bütün dünya Doğu Türkistan'a karşı kör, sağır, dilsiz"

Bu günün sadece Kudüs'e özgü bir gün olmadığını belirten Çelik, Doğu Türkistan'dan yükselen çığlıkların Müslümanların yüreklerini yakmaya devam ettiğini söyledi.

Çelik, "Ramazan ayında, Doğu Türkistan'da bir millet kan ağlarken bütün dünya yine kör, sağır, dilsiz ve bu hayâsız alçakça zulmü seyretmektedir." diyerek batının ikiyüzlülüğüne dikkat çekti.

Bölgede ve tüm dünyada Müslümanlara uygulanan şiddet, zulüm ve baskılara, başta Türkiye olmak üzere tüm dünya devletlerinin en kısa zamanda müdahale etmesi ve Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dramına bir son verilmesi çağrısında bulunan Çelik, "İslâm âlemini ve Birleşmiş Milletler örgütünü, bu vahşeti durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz. Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman kardeşlerimiz inançlarından ötürü, Çin Devleti tarafından türlü türlü işkencelere tabi tutulmaktadır. Hukuksal hakları yok sayılmakta ve yaşama hakları ellerinden alınmaktadır."diye konuştu.

"İsrail Ortadoğu'daki fitnenin ve çatışmaların asıl sebebidir"

İsrail, Amerika, Çin ve diğer zorba devletlerin zulüm ve baskıları altında bulunan Müslüman halkların bu zulme karşılık verme günü olduğunu belirten Çelik, "Çünkü Kudüs, dünyanın kalbidir. Eğer Kudüs Siyonistlerin elinden kurtulursa İsrail'in dünyaya hükmetme gücü kalmaz. İsrail, Ortadoğu'daki fitnenin ve çatışmaların asıl sebebidir. Eğer bölgede İsrail olmasaydı, savaşlar, ayrılıklar ve işgaller olmayacaktı. Kolları taşlarla kırılan çocuklar, evlerinde kurşun yağmuruna tutulan babalar, sokakta oynayan çocuklara dahi saldıran aşağılık ve cani düşünce sistemi yüzünden Müslümanların kalbine bir hançer saplandı."ifadelerini kullandı.

"Mescidi Aksa İslam'ın şiarlarındandır"

İşgal devleti İsrail'in geçen sene Ramazan ayında mazlum Gazze halkına yaptığı saldırıları unutmadıklarının altını çizen Çelik son olarak şu ifadeleri kullandı.

Sahilde oynayan çocuklar ve kundaktaki bebeklerin parçalanmış o nadide bedenleri hala gözümüzün önünde. Şunu bilmeliyiz ki Kudüs için, Gazze için, Filistin için sessiz kaldıkça daha nice Doğu Türkistanlar, Arakanlar, Suriyeler, Mısırlar ve daha nice mazlumiyetler başımızdan eksik olmayacaktır. Mescidi Aksa İslam'ın şiarlarındandır. İslam'ın onur ve şiarları bizim için her şeyden daha önceliklidir. Çağın Firavunu, Nemrudu olan İsrail'e karşı direnmek biz Müslümanların boynunda İmani, İslami ve insanî bir mecburiyettir, büyük bir farzdır.

Dünya Kudüs Basın açıklaması yapılan dua ile sona ererken, etkinliğe katılan katılımcıların Kudüs'ün özgürlüğü için ellerini semaya kaldırarak yapılan duaya icabet ettiler. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler