Irak Merkezi Hükümeti, Ceyhan'a taşınan Irak Kürdistan Bölgesindeki petrolün ihracatını IKBY'den devralmak için Ankara ile Bağdat arasında bu konuda görüşmeler yürütüldüğü açıklandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlediği bağımsızlık referandumunun ardından Erbil ile Bağdat merkezi yönetimi arasında yaşanan gerginlik devam ederken yeni bir gelişme daha yaşandı.

Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi'nin (SOMO) Genel Müdürü Alaa Yasiri, Kürdistan Bölgesinden ham petrol ihracatını Irak Merkezi Hükümetinin üstlenmek istediğini açıkladı.

Yasıri, Ceyhan limanına ulaşan petrolün ihraç sürecinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden alınarak Irak Merkezi Hükümetine verilmesi için Ankara'dan izin istendiğini ve bu konuda görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Faaliyetteki boru hattı üzerinden Ceyhan'a ulaşan petrol miktarının ekim ayı ortasına kadar günde 530 bin varil civarında olduğu, bu miktarın yaklaşık olarak yarısının Irak Kürdistan Bölgesindeki petrol sahalarından, geri kalan kısmının ise 'statüsüz bölgelerden olan Kerkük'ten çıkartıldığı belirtiliyor.

Irak ordusunun Kerkük'ün kontrolünü IKBY'den geri aldığı ekim ayı ortasından sonra ihraç edilen petrol da miktarı da hızla düşmüştü.

Irak Petrol Bakanlığı'na bağlı olarak Kerkük petrolünü işleten Kuzey Petrol Şirketi'nin Genel Müdürü Ferid el-Cedir, boru hattında taşınan ortalama miktarının eylül ayında günde 600 bin varil olduğunu, ekim ayında ise bu oranın 419 bin varile düştüğünü açıklamıştı.

SOMO Genel Müdürü Yasiri, Bağdat ile Erbil arasında anlaşmaya varılmasının ardından Kuzey Petrol Şirketi'nin Kerkük'ten ihracata bu ay yeniden başlayacağını aktararak, Kerkük'ten ayrıca tankerler yoluyla İran'ın Kirmanşah rafinerisine de günde 15 bin varil ham petrol taşınacağını belirtti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler