“Kürtler İslam ümmetinin yetimleridir”

Halepçe katliamının yıldönümü münasebetiyle bir açıklama yapan Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, Kürtlerin yaşadığı bu katliam karşısında dünya devletlerinin içine girdiği sessizliğin, Kürtler'in İslam ümmetinin yetimleri olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 27 yıl önce Halepçe'de yaşanan vahşetin yıldönümünü münasebetiyle düzenlediği basın açıklamasında yaşanan vahşeti kınadığını belirterek, yaşanan bu vahşete karşı sessiz kalanlarında bu suçu işleyenler kadar suçlu olduğunu ifade etti.

"Katliama sessiz kalanlar da suçludur"

Bugün gelinen noktada Halepçe katliamının dünya için utanç abidesi ve insanlığın kanayan yarası olduğunu belirten İçten, bu katliamın dünya insanlığına karşı da yapılan en vahşi soykırım olduğunu söyledi.

İçten, "Böyle bir katliamın emrini verenlerin yanında, bir de bu katliama sessiz kalan devletler var. Bu vahşet, dünyanın gözü önünde cereyan etti. Ancak ne bir ses veren oldu ne de bir sahip çıkan. öyle ki bu zehirli gazları Saddam'a bu dünya vermişti. Bu katliamı yapanlar ne kadar suçlu ise buna sessiz kalan insanlık da o kadar suçludur." ifadelerini kullandı.

"Halepçe'de yapılanlar Suriye'de de yapılıyor"

27 yıl önce Halepçe'de yapılan soykırımın bugün de Suriye'de yapıldığına dikkat çeken İçten, çeyrek asır önce Halepçe'yi kana bulayan katillerin bugün de aynı katliamı Suriye'de yapmaya devam ettiklerini söyledi.

İçten, "Saddam'a kimyasal bomba attıranlar, iğrençliklerini örtmek ve dünyaya şirin görünme adına onu asmışlardır. Esad'ı maşa gibi kullanan üst akılsızlar da, Suriye'de yüz binlerce savunmasız insanın ölümünü neden oldu. Günü geldiğinde Esad'ın da Saddam ile aynı akıbetini yaşayacağını söylemek ileri bir öngörü olmasa gerek." şeklinde konuştu.

"Batı'nın ikiyüzlülüğü kendisini gösterdi"

Ortadoğu da işlenen katliam ve insanlık suçu karşısında batının sürekli olarak üç maymunu oynadığını ve bu tavrın da batının ikiyüzlülüğü ortaya çıkardığını söyleyen İçten sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üzülerek söylüyorum ki; batının bu çifte standart tutumuna rağmen Müslümanlar ne yazık ki kolektif bir tepki geliştiremiyor. Aynı coğrafyada, aynı değerleri paylaştığı bir başka kardeş ülkede yaşanan katliamlara sessiz kalma gafletini gösteren birçok İslam ülkesi, ne yazık ki Halepçe'de de bu utanılacak tavırlarını ortaya koymuştu.

"Katliama uğrayan Kürtler olunca..."

Halepçe katliamı yapılırken Katar'da 53 İslam ülkesinin toplandığını ancak hiç birinden katliama dair tek bir söz bile çıkmadığını hatırlatan İçten "Ne ilginçtir ki; katliama uğrayanlar Kürtler olunca, Müslüman ülkeler ve dünyanın suskunluğu katmerleşiyor, adeta dilleri lal kesiliyor. Bu konuda Mısırlı yazar Fehmi Şinnavi'nin ‘Kürtler, İslam ümmetinin yetimleridir' tespitini hatırlatmadan da geçmek istemiyorum." hatırlatmasında bulundu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler