Maliye Bakanlığı Mavi Marmara mağdurlarına tazminat ödemiyor

Maliye Bakanlığının, Mavi Marmara tazminatlarını "Sebepsiz zenginleşme" ve "İsrail saldırısını öngörmeliydiler" diye ödemediği belirtildi.

Terör saldırısı geçekleştiren işgal rejimi İsrail'in 10 şehit ailesine ödenmek üzere 1 Ekim'de yatırdığı 20 milyon doları vermeyen Maliye Bakanlığı, itiraz eden ailelere de mahkemeye yönlendirdi.

"İsrail'le normalleşme" adı altında yürütülen pazarlık sonucu 20 milyon dolarlık tazminat, şehit ailelerine verilecekti. 10 aileye 2'şer milyon dolar olarak bölünecek olan tazminat Maliye Bakanlığı tarafından "haksız zenginleşme" sayıldı. İsrail'in Mavi Marmara'da şehit olanlara ödenmek üzere verdiği 20 milyon dolar mahkemeye taşındı. Ailelerin açtığı davada karşı tarafta yer alan Maliye Bakanlığı, "davacıların sebepsiz zenginleşmesi" diyerek davanın reddini istedi.

Konuyla ilgili açıklama, CHP Milletvekili İbrahim özdiş'ten geldi. Meclis'te basın toplantısı düzenleyen özdiş, İsrail ile yapılan sözleşmeyi hatırlattı, sözleşme gereği yakınlarını kaybeden 10 aileye ödenmek üzere hükümet hesabına 1 Ekim 2016 tarihinde 20 milyon dolar yatırıldığını kaydetti. Ancak geçen sürede ailelere ödeme yapılmadığını belirten özdiş, ödeme yapmayan bakanlığın ailelere mahkeme yolunu gösterdiğini belirterek "Ailelerce açılan davalarda, davalı olarak hükümeti temsilen Maliye Bakanlığı taraf olmuş ve maalesef ya davacıların sebepsiz zenginleşmesinden bahsederek ya da tamamı ile davanın reddini isteyerek skandal bir yaklaşım sergileyebilmiştir. Oysa her aileye ödenecek miktar bellidir ve 2 milyon dolara karşılık gelmektedir. Para her aileye mutlaka ödenmek zorundadır." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler