Metin Kaplan'a arefe gününde zulüm!

12 yılı aşkındır cezaevinde bulunan 28 Şubat mağduru Metin Kaplan, ameliyat olduğu hastanede tedavisine devam edilmesi gerekirken jandarma tarafından apar topar cezaevine götürüldü.

12 yılı aşkındır cezaevinde bulunan 28 Şubat mağduru Metin Kaplan , ameliyat olduğu Edirne Devlet Hastanesinden jandarmanın inisiyatifi ile ailesi ve doktoruna haber verilmeden cezaevine götürüldü.

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından Mart 2014 yılında üçüncü bir ameliyat olması yönünde raporları olmasına rağmen, yetkililer tarafından raporu ciddiye alınmayan Kaplan, 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü ameliyat oldu. Ameliyatının ardından hastanede tedavisinin devam etmesi gereken Kaplan, bugün ailesine ve doktoruna haber verilmeden jandarma tarafından cezaevine gönderildi.

Doktorunun tedavisine hastanede devam etmesi gerektiğini söylediğini ifade eden Kaplan'ın oğlu Fatih Kaplan, ameliyata giren doktorun, izinde olduğu belirterek, doktorun haberi olmadan babasının hastaneden cezaevine götürüldüğünü söyledi.

Jandarmanın tutumuna tepki gösteren Kaplan, "28 Şubat cuntasın ve FETö'cü zorbaların 2,5 yıldır Metin Kaplan Hoca Efendi'nin tedavisinin yapılmasına bilinçli ve sistematik bir şekilde engel olunmuştu. Yapılan onca girişim ve kamuoyu desteğine rağmen tedavisi sağlıklı bir şekilde yapılmamıştı. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından Mart 2014 yılında üçüncü bir ameliyat olması yönünde raporları olmasına rağmen, yetkililer tarafından raporu ciddiye alınmamıştı. Düne kadar tedavisinin engellenmesi, "Hoca Efendi'nin cezaevinde ölmesi mi isteniyor" sorusunu akıllara getirtmişti. 2011 ve 2013 yıllarında iki ayrı ameliyat geçiren Metin Kaplan'ın bu ameliyatlarından ailesi daha sonra haberdar edilmiş ve ailesiyle görüştürülmesine izin verilmemişti." dedi.

Babasının cezaevine götürülmesine dair bilgilendirilmediklerini dile getiren Kaplan, "Oysa daha önce doktorların tedavisinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için hastanede kalması gerektiği söylemişti. Arife ve Pazar günü olmasını ve ameliyatı yapan doktorun da bulunmamasını fırsat bilen merhametten yoksun kişilerin, Hoca Efendiyi ‘Hemen hazırlan; Cezaevine dönüyoruz!‘ diyerek hasta yatağındaki bir insana psikolojik baskı ve zulümlerini bir kez daha yaşattılar. Hoca Efendinin ailesi ve sevenleri Bayram arifesinde hayırlı ve sevinçli bir haber beklerken, böyle bir zulmün yaşatılması ile adeta bir şok yaşadılar. Böylelikle hem Hoca Efendi hem ailesi bir bayramı daha buruk ve hüzünle geçirecekler." İfadelerini kullandı. (M. Hüseyin Temel – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler