Nusaybin’de yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor

Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Mardin’in Nusaybin ilçesinde yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Tahribata dair yeni görüntüler de ortaya çıkarken güvenlik nedeniyle mahallelerin etrafına örülen tellerin bir bölümü de kaldırıldı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı kent merkezindeki mahallerden kısmi olarak kaldırılırken ilçenin Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Mor Yakup mahallelerinde devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağının Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Mor Yakup mahallelerinden çekilen görüntülerde tahribatın çok büyük olduğu görülüyor.

İş makineleriyle tahrip olan binaların yıkımına devam edildiği görülürken Veysike Mezarlığı'ndan eski Nusaybin Lisesine kadar ki bölüm sağlı sollu tüm binaların yıkıldığı gözlendi.

Bu arada yasağın devam ettiği Zeynel Abidin ve Mor Yakup mahalleleri patlayıcılardan temizlenirken Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallerinde el yapımı patlayıcıların imhası devam ediyor. Zaman zaman kontrollü bir şekilde imha edilen patlayıcıların sesi kent merkezinden duyuluyor.

İlçede 10 binin hane yıkıldığı tahmin ediliyor.

Nusaybin'de tellerin bir bölümü kaldırıldı

öte yandan sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Nusaybin'de yaşanan çatışmalardan dolayı 6 mahallenin çevresi güvenlik tellerle çevrilmişti. Bu tellerin bir bölümü söküldü.

25 Temmuz'da kısmen kaldırılan sokağa çıkma yasağı sonrası Zeynelabidin, Kışla, Fırat, Dicle, Yenişehir, Abdülkadir Paşa ile kışla Mahallesinin bir bölümün etrafı güvenlik tedbirleri kapsamında tellerle kapatılmıştı.

Söz konusu mahallelerden, tuzaklanan patlayıcıların temizlendiği Kışla ve Zeynelabidin mahallelerinde güvenlik telleri sökülerek bir kademe geri çekildi.

Tellerin kaldırıldığı alanda bütün binaların yıkılmış olduğu ve boş bir arsa olduğu görüldü. (M. Salih Keskin, Cihat Şayık- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler