​İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Filistinli guruplar ve İslam Dünyası birlik içinde Amerikan-siyonist planları karşısında durmalıdır." dedi.

Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye ile telefonda görüşen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikan başkanının Kudüs ile ilgili yaptığını Filistin ve İslam dünyası için komplo olarak nitelendirerek, tüm Müslümanlar ve İslam Dünyasından birlik içinde buna karşı çıkmalarını istedi.

Ruhani, yeni intifada’nın Filistin milleti hukukunun gerçekleşmesine kadar devam edeceğini belirterek, "Filistinli guruplar ve İslam Dünyası birlik içinde Amerikan-Siyonist planları karşısında durmalıdır." dedi.

Mazlum Filistin milleti ve İslam ümmetinin şüphesiz birlik, direniş ile Amerikan planını hezimete uğratacağını vurgulayan Ruhani, İran’ın bu olayı şiddetle kınadığını ifade ederek, "Bu yanlış olay Amerika ve siyonist rejim içyüzünü dünya kamuoyu karşısında daha çok açıklığı çıkardı ve onların hiçbir şekilde Filistin halkının hukukunu tanımadığını gösterdi." diye belirtti.

İslam ülkelerinin Çarşamba günü Türkiye’de toplanacaklarını ifade eden Ruhani, bu toplantıda İslam ülkeleri gür bir şekilde seslerini dünyaya duyuracaklarını söyledi.

İran’ın geçmişten olduğu gibi Filistin milleti yanında kalacağını ifade eden Ruhani, "Biz Büyük Filistin milleti ile direniş ve dayandıkları için iftihar ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Heniyye de İran’ın Filistin meselesine ilkesel bakışından dolayı teşekkür ederek, "Filistin milletine göre, İran-Filistin ülkülerinin gerçekleşmesi için güçlü ve dirençli bir eksendir." dedi.

Amerikan başkanının aldığı kararı tüm İslam ümmeti hakkında tecavüz olarak nitelendiren Heniyye, Filistin milletinin direnişi ile bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğini zira Kudüs’ün Filistin ve İslam ümmetine ait olduğunu söyledi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler