“Savaşlarda bile camilere dokunulmuyor”

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bazı camilerde kılınan Cuma Namazından dağılan vatandaşlar, yaşanan çatışmalarda camilerin hedef alınması ve bazı camilerin ibadete kapatılmasına tepki göstererek, savaşlarda bile camilere dokunulmadığına dikkat çekti.

Diyarbakırlılar tarihi Ulu Camiinde kıldıkları Cuma Namazından dağılan Sur ilçe halkı, devam eden sokağa çıkma yasağından dolayı yaşanan çatışmalarda camilerin hedef alınması ve bazı camilerin ibadete kapatılmasına tepki göstererek,savaşlarda dahi camilere dokunulmadığının altını çizdi.

Sur ilçesinin 6 mahallesinde devam eden sokağa çıkma yasağından dolayı yaşanan çatışmalarda kutsal değerlerin hedef alınmasına halk tepki göstererek, sivil halkın zarar görmeden çukurların derhal kapatılmasının gerektiğini dile getirdiler.

"Allah camileri yakanları kahretsin"

Cuma Namazından çıkarken İLKHA mikrafonuna konuşan F.A. adlı vatandaş,"Yapılan olaylarda camilerin yakılması büyük bir yanlıştır. Dinimiz bunları tavsip etmemektedir. Allah cami yakanları ve kapatılmasına sebep olanları kahretsin. Tarihte pek çok savaş oldu camiler yakılmadı. Ama günümüzde şimdi bu fasıklar tarafından camilerimiz, hem de tarihi camilerimiz yakıldı. Umarım bu olaylar bir an önce biter memlekete; huzur, barış ve esenlik gelir." dedi.

Her dönemde bilinçsiz ve şuursuz insanlar tarafından Diyarbakır'ın tarihi dokusuna ve manevi değerlerine saldırı yapılıp lzarar verildiğine dikkat çeken Cemal Acer ise, "Diyarbakır halkı yani biz, bu değiliz. Son aylarda yaşananlar Diyarbakır ve halkı ile hiçbir alakası yoktur. İnşallah halk olarak bu sıkıntılı günleri atlatacağız ve kısa sürede bu illetten kurtulacağız. Vurmak, kırmak veçukur kazmakla bu işler olmaz. Bu olaylar kontrollü bir şekilde sivil halka zarar vermeden çözülmelidir." ifadelerine yer verdi.

"Camilerin kapatılmasına ve yakılmasına kesinlikle karşıyız"

Camilerin kapatılmasına ve yakılmasına sert tepki gösteren Mehmet Salih Sarkmaz ise, " Camilerin ve kiliselerin yakılmasına kesinlikle karşıyız. Sur'da cami ve kilise arası 20 metre mesafe yok, neden cami yakıldı da kilise yakılmadı? Doğal olarak insan bundan dolayı şüpheleniyor. Cami yakanlar ve kapatanlar bizi İslam'dan uzak durmamızı istiyorlar." şeklinde konuştuı. (Emrah Deniz/ M. Hüseyin Temel-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler