Şırnak'ta büyük oranda yapımı bitirilen ve teslim edilmeyen TOKİ konutlarında yaşanan sorunlar, vatandaşları bir kez daha mağdur ediyor.

Şırnak merkezde 14 Mart-14 Kasım 2016 tarihleri arasında PKK'nin çukur siyaseti ve sokağa çıkma yasağının ardından çıkan çatışmalar ve patlayan bombalar nedeniyle yıkılan ve kullanılamaz hale gelen evler, TOKİ tarafından yıkılarak yerine yeni binalar yapıldı.

Yerle bir olan mahallelerde 3 yıl önce yapımına başlanılan ve büyük oranda inşaatı bitirilen binlerce konut ve işyeri halen hak sahiplerine teslim edilmedi.

Hak sahipleri, evlerinin teslim edilmesini beklerken, hakları olan konutlarda yüzde 35'lik kesinti yapılacağı da gündeme geldi.

Gazipaşa ve İsmetpaşa mahallelerindeki konutlarda, bir daireden fazla hakkı olanlara yüzde 65'lik teslimat yapılırken, geriye kalan yüzde 35'lik hak ise başka mahallelerden arta kaldığı zaman verilecek. Söz konusu mahallelerde yapılacak kesintiye "konut eksikliği" gerekçe gösteriliyor. 

Vatandaşlar, söz konusu iki mahallede 800'e yakın hak sahibi olmasına rağmen 580 konutun yapılmasının bu mağduriyetlere yol açtığını belirttiler. Hak sahiplerinin çoğu, konut teslim şartnamesini imzalamayarak mağduriyete yol açan söz konusu uygulamaya tepki gösterdi. (Ahmet Uçar-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler