"Yolu Malatya'dan Geçenler" sloganıyla Malatya'da görev yapmış vali ve bürokratların Ankara'da bir araya getirildiği programda Malatya'nın ilim, İrfan merkezi olduğuna vurgu yapıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, "Yolu Malatya'dan Geçenler" sloganıyla Ankara Hakim evinde düzenlediği programda Malatya'da görev yapmış Vali ve bürokratları bir araya getirdi.

Programda bir konuşma yapan Eski Malatya Valisi Saffet Arıkan Bedük, Malatya'nın ilim, İrfan merkezi olduğuna dikkat çekerek, Malatya ya hizmet yapmaktan onur duyduğunu söyledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya'yı tarif ederken insanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu'yu Anayurt yapan Destan şehri olarak tarif ettiklerini söyledi.

Kısa bir selamlama konuşması yapan Ankara Valisi Vasip Şahin, "Program için Başkanımız Selahattin Gürkan aradı. Fazla bir hazırlık yapamadıklarını belirterek, programdan bahsetti. Kısa bir sürede tüm Malatyalıları ve Malatya'da görev yapmış yöneticileri toplamak zor olsa da bunu başarmışlar. Bu Malatya'nın gücünü gösteriyor. Bu Malatya'ya has bir duygu. Ben bunu Malatya'da yaşadım. Birlik, beraberlik noktasında Türkiye'ye örnektir. Toplumu da saygın ve örnektir. Malatya'da geçirdiğim günler, bizim için zenginlik oldu." dedi.

"Malatya ilim, irfan merkezidir"

Malatya'ya hizmet etmekten onur duyduğunu belirten eski Malatya Valisi Saffet Arıkan Bedük, "Nasıl siz Malatyalı olmak bir onur diyorsanız. Gerçekten Malatya'da hizmet etmek de bizler içinde bir onurdur. Özal beni özellikle Malatya'ya görevlendirmişti. Ben bir Malatyalı görünce sanki Özal'ı görüyorum gibi geliyor bana. Böyle bir ruh kazandım. Malatya nedir? Malatya ilim, irfan merkezidir. Malatya bir turizm merkezidir.  Malatya iyi insanların yetiştiği bir merkezdir." şeklinde konuştu.

"Malatya çok bereketli topraklara sahip"

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Malatya çok bereketli topraklara sahip, aynı zamanda çok önemli insanlar yetiştirmiş bir kenttir. Böylesine güzel bir programda olmanın onurunu yaşıyorum. Programın düzenlenmesinde emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan'a da teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Bu kadim topraklar nice güzel insanlar yetiştirmiş"

Türkiye'nin Başkenti Ankara'da bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "Sadece Malatya'da doğmuş, büyümüş değil. Yolu Malatya'dan geçen, Malatya'ya emek sarf eden bütün bürokratlarımıza, yöneticilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum." dedi.

Sözlerine, sevginin, hoşgörünün ve kardeşliğin başkentinin Malatya olduğunu daima söylediğini belirten AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenekçi, "Yolu Malatya'dan geçip çok büyük dostluklar kuran ve güzel Malatya'mıza hizmet eden bu değerli toplulukla bir araya gelmek bizleri ayrıca mutlu etti. Türkiye'nin birliği ve beraberliği noktasında Malatya büyük görevler ifa ediyor." şeklinde konuştu.

Malatya eski Valisi Mustafa Şahin, "Ben de, eşim de kalben Malatyalı kaldık. Malatyalılar Malatya'yı yaşıyorlar. Fakat biz görev yapmış bürokratlar olarak, Malatyalıların candan sevgisi, içtenliği, Türkiye'nin sorunları karşısındaki duyarlılığı, yakın ilgili hep içimizde kalmıştır." dedi.

Malatya'nın çok zengin bir mozaiğe sahip olduğunu belirten eski bakan ve milletvekili, Malatyalı Güldal Akşit, şunları söyledi: "Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan'a teşekkür ediyorum. Kısa zamanda bu güzel salonu oluşturmak zor olmasına rağmen başarmış. Demek ki biz ha deyince bir araya gelen bir birlikteliğe sahibiz. En güzel yanımızda bu. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Hayata bakışımız farklı olabilir. Ama ortak paydamız Malatya olunca bir araya gelmeyi başarabiliyoruz."

"Hemşerilerimizin şehriyle iç içe olması bizlerin elini güçlendiriyor"

TSO Başkanı Oğuz Ata Sadıkoğlu'da yaptığı konuşmada, Malatya'da sanayi alanında çok önemli yatırımların olduğunu söyledi. Sadıkoğlu, "Malatya da 5 bin 300 istihdam sağlayacak, yatırımcıları organize sanayi bölgemize gelmelerini sağladık. Malatya'dan çıkıp, Malatya'dan kopmayan hemşerilerimizin şehriyle iç içe olması bizlerin elini güçlendiriyor." dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a teşekkür eden, Hakkari Valisi hemşerimiz İdris Akbıyık, "Akıllı Kentler Birliği toplantısı nedeniyle buradaydım. Bu programa davet edilince Malatyalılık duygusuyla diğer bütün programları iptal edip katılmak istedim. Değerli büyüklerim, dostlarım ve hemşerilerimle, yolu Malatya'dan geçen değerli bürokratlarımızla birlikte olmaktan onur ve gurur duydum." diye konuştu.

40 yıldır Türk Spor Dünyası içinde bulunduğunu belirten, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı, Malatyalı Akif Üstündağ, "Bir Malatyalı olarak Türk sporuna önemli emekler vermiş, oyunculuk, milli takım, futbol federasyonu yöneticiliği, basketbol dünyası ve son 3 yıldır da Voleybol Federasyonu Başkanı olarak Türk sporuna hizmet üretiyorum. Ben bir Malatyalının neler yapabileceğini, zorluklarla nasıl mücadele edeceğini çok iyi bilen bir Malatyalıyım." dedi.

Programa Ankara Valisi Vasip Şahin, Hakkari Valisi Malatyalı İdris Akbıyık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkçi, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Akif Üstündağ, Ankara da görev yapan Malatyalı bürokratlar, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Malatyalı üst düzey yöneticiler, Malatya'da görev yapmış valiler, bürokratlar, yargı mensubu üyeleri ile Ankara Malatyalılar Derneği üyeleri katıldılar. (Mehmet Aslan-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler