Elazığ’da 19. yüzyıla ait kitabe bulundu

Elazığ’ın tarihi Harput ilçesinde bulunan tarihi Kızıl Kilise’de sürdürülen kazı çalışmalarında, 19. yüzyıla ait Ermenice yazılı kitabe, gün yüzüne çıkarıldı.

Elazığ Belediyesi, Harput'un eşsiz tarihi dokusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında tarihi Kızıl Kilise'de (Surpgarabet) Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmalarını sürdürüyor.

Birinci dereceden arkeolojik sit alanı içinde yer alan 19. yüzyıla ait tarihi Kızıl Kilise'de sürdürülen kazı ve hafriyat çalışmaları sırasında, 80x53 ebatında, 1851 tarihli, Ermenice yazılı kitabeye ulaşıldı.

Kitabenin transkriptinin yapılması için çalışmalara başlanırken, çalışmaların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek restorasyonda kullanılmak üzere, kitabe Elazığ Müzesi'nde koruma altına alınacak.

Kazı çalışmaları sırasında ayrıca sütunçelere, sütun kaidelerine, giriş kapılarına ve mahzenlere ulaşılırken, çok sayıda süsleme öğesi de bulundu.

Gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapı ayağa kaldırılarak, Harput'un yaşayan turizm değerleri arasındaki yerini alacak. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler