Van Peygambere olan aşkını bir kez daha ispatladı

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen "Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama" etkinliğine katılan binlerce Vanlı, meydanları doldurarak Peygambere olan aşkını bir kez daha ispatladı.

Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatörlüğü tarafından, "Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed" temasıyla Kale Miting Alanı'nda "Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama" etkinliği düzenlendi.

Programa katılan 7'den 70'e on binlerce Vanlı, Peygambere olan aşkını soğuk havaya rağmen bir kez daha ispatladı. Etkinlik boyunca dillerinden tekbir ve salavatları eksik etmeyen Vanlılar, düzenlenen etkinliğe renk katılar.

Etkinlik, ses sanatçıları Rıdvan Arslan, Zafer Yaren, Yakup Kazak ve Derviş Madsor'un seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam ederken, okunan Mevlid-i Şerif ile manevi hava doruğa çıkarak gözyaşları döküldü.

Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte on binlerce Peygamber aşığı bir araya geldi. Etkinlik öncesi alanın farklı noktalarına peygamber Efendimize olan sevgiyi hatırlatan pankartlar ve brandalar asıldı.

Etkinlik alanına dev bir platform ve platformu yanına misafirlerin ağırlanacağı bir tribün kuruldu. Dev ekranların kurulduğu alanda, haremlik ve selamlığa önem verilerek erkek ve bayanlar için yerler ayarlandı. Alana gelen vatandaşlara yardımda bulunmak üzere hem etkinlik alanında hem de şehrin farklı noktalarındaki güzergâhlarda, Peygamber Sevdalıları Vakfı Tertip Komitesi tarafından yüzlerce kişi görevlendirildi.

Etkinliğe saatler kala Peygamber aşığı Van halkı, guruplar halinde alana akın etmeye başladı. Alanın çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Etkinlik alanının girişinde erkek ve bayanlar için ayrı ayrı kurulan kontrol noktalarından geçirildikten sonra alana geçildi. Etkinlik alanın çevresinde seyyar satıcılar ise kurdukları tezgâhlarda yiyecek ve su satmaya başladılar. Etkinlik alanına gelemeyen vatandaşlarda tarihi kalenin dibindeki yeşil alanda bulunan parklarda oturarak etkinliği takip ettiler.

Etkinlik alanında kurulan çadırlarda halka açık kermes düzenleyen Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatörlüğü'ne bağlı dernekler, Peygamber aşığı halkın büyük ilgisiyle karşılaştı.

Yine etkinlik alanında oluşacak rahatsızlıklara karşı kurulan sağlık çadırında ambulans, sağlık memuru ve hemşirelerden oluşan sağlık ekipleri hazır bulunduruldu. Aynı şekilde ailesini kaybeden çocuklara daha rahat ulaşılması için etkinlik alanında çocuk kayıp çadırı kuruldu. Yaşlı ve engelli vatandaşlar için yer ayarlandı. Peygamber Sevdalıları Vakıf tarafından en ince ayrıntısına kadar tüm hazırlıklar yapıldı. Rehber TV canlı olarak yayınladığı etkinliği, çok sayıda basın mensubu takip etti.

Etkinliğe; HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi Mehmet Mehdi Oğuz, İl Başkanı Fevzi Doğan, Yeniden Refah parti Van İl Başkanı Operatör Doktor Abdullah Lenk, STK temsilcileri, çok sayıda âlim ve kanaat önderleri hazır bulundu.

Etkinlik 13.30'da başladı

Saat 13.30'da başlayan Mustafa Öztunç'un sunduğu etkinlik, Nurullah Balka'nın Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından ilahilerle devam etti. Ardından salâvat ve tekbirlerin Van semalarını inlettiği programda, coşku doruğa çıkarken, okunan Mevlid-i Şerifle gözyaşları döküldü.

Programda Kürdçe bir konuşma yapan İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Muhammed Beşir Varol, ümmetin kurtuluşunun Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesselem) yolunu takip ederek, sünnetine sarılmakla olabileceğini belirtti.

Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesselem) sonra hiçbir rehbere ihtiyaç olmadığını vurgulayan Varol, yeniden Peygamberin yoluna dönülmesi gerektiğini söyledi.

Bugünün çok önemli olduğunu hatırlatan Varol, "Bugün kıymetli bir gündür. Bugün Peygamberimizin gelişidir. İnsanlığın rehberidir. Allah, bu Peygamberi bize rehber olarak göndermiştir. Herkes kendisini rehber ilan edebilir. Ama önemli olan Allah'ın bunu rehber ilan etmesidir. Allah, Hazreti Peygamberi bütün insanlığa rehber ilan etmiştir. Önceleri gönderilen Peygamberler de rehberdiler. Yalnız kendi kavimlerinin rehberiydiler. Allah, Peygamberimizi tüm insanlığa rahmet olarak göndermiştir. İnsan, cin, melek, tüm kâinat Peygambere iman etmek zorundadır. Allah, Rahmet isteyenlerin, adalet isteyenlerin, özgürlük isteyenlerin ve esaretten kurtulmak isteyenlerin Peygambere tabi olmasını istemektedir." dedi.

"Peygamberin arkasında gitmezsek, imtihanı kaybederiz"

Allah'ın hayatı iki merhaleye ayırdığını dile getiren Varol, şunları söyledi:

Size birkaç hakikati anlatacağım. Bu hakikatleri unutmayalım. Bu hakikatlerden biri biz yokken Allah bizi yarattı. Nasıl yarattıysa bir gün öleceğiz de. Allah, bu hayatı iki merhaleye ayırmış. Birinci merhale imtihandır. İkinci merhale ise mükâfat ve ceza merhalesidir. Bu dünyada içinde bulunduğumuz merhale imtihan merhalesidir. Kâinatın sahibi bizi bu dünyaya getirdi. Bizi birçok şeyle imtihan ediyor. Allah, bize bir din göndermiştir. Bize son din olan İslam'ı göndermiştir. Bununla bize imtihan ediyor. Dinini takip ediyor muyuz etmiyor muyuz diye? Allah'ın dininin arkasında gidersek bu imtihanı kazanacağız. Allah'ın ebedi cennetini kazanacağız. İnsan ne isterse cennette vardır. Allah'ın dinini takip etmezsek, onun ahkâmına ve kanunlarına göre hareket etmezsek, gönderdiği Peygamberin yolunu takip etmezsek, bize rehber olarak gönderilen Peygamberin arkasında gitmezsek, imtihanı kaybederiz. Allah'ın azabına uğrayarak cehenneme gideriz. Kur'an bunu beyan ediyor, bu hikâye değildir, Kur'an mucize olan Allah'ın kelamıdır. Bin 400 yıldır bu kadar filozof, alim ve bilim adamları gelmiş ve hepsi bir araya gelse Kur'an'dan bir süre yapamazlar. Bu da Kur'an'ın Allah'ın kelamı olduğunun delilidir. Allah, bizi ibadet için yaratmıştır. Hayatımızı Allah'ın nizamına, kanununa, şeriatına göre sürdürsek, imtihanı kazanırız. Eğer bunu yaparsak zalimler üzerimizde hüküm sürdüremezler.

"Peygamberimizin hayatını okumazsak, kurtuluşun yolunu elde edemeyiz"

Bugün ümmetin içinde bulunduğu kötü durumun temel sebebinin, Allah'ın kanunlarından uzak kalınmasından kaynaklandığının altını çizen Varol, Allah'ın ipine sımsıkı sarıldığında zalimlerin hüküm süremeyeceğini ifade etti.

Varol, "Bugün zalim, diktatör, kafir ve hainler içimize bu kadar fitne koydular. Bugün içimizde bu kadar zulüm hâkimse bunu nedeni Allah'ın hükmüne göre hareket etmediğimiz içindir. Bugün dünyada zülüm ve hakaret vardır. Sebebi Allah'ın hükmüne göre hareket etmediğimiz içindir. Allah'tan başak bir ilah tanımıyoruz. Allah'ın yolunu takip edersek, bu dünya cennet gibi olacaktır. Adaletin hükmü Allah'ındır. Allah'ın bir ismi de adildir. Çünkü kâinatı o yaratmış. Bizi o yaratmış. Her şey onun elindedir. Her şeyimizi o veriyor. Dünyada da ahirette de kâinatın rabbine muhtacız. Dünya ve ahirette kurtuluşumuz onun elindedir. Allah emir ve yasaklarını, kurtuluşumuzu Peygamberin vasıtasıyla bize bildirmiş. Allah'ın adına bize sözcülük yapan Peygamber Efendimizdir. Onun için Allah'ın hükmünü Hazreti Muhammed'den öğrenelim. Peygamber vasıtasıyla bize gönderilen Kur'an-ı okuyalım. Hak ve adaletin yolu Kur'an'dır. Kur'an-ı okuyalım. Peygamberimizin hayatını okumamız lazım. Peygamberimizin hayatını okumazsak, kurtuluşun yolunu elde edemeyiz. Kurtuluş bundadır. Bunu yaparsak dünya ve ahiretimizi kurtarırız. Allah'ın azabından kurtuluruz. Allah'ı seviyorsak Peygambere tabi olmalıyız. Onun yolunu takip etmeliyiz. Allah ve Peygamberin yolunu takip etmezsek, zalim ve İslam düşmanlarının yolunu takip edersek, dünyada da ahirette hedefimize ulaşamayız. Dünyada da kaybederiz. Zalim, hain ve diktatörler her zaman bizi kandıracaklar. Eğer Peygamberimizin yolunu takip edersek o zaman emellerimize ulaşacağız." diye konuştu.

"Hak ve adalet rehberi Hazreti Muhammed'dir"

"Allah'ın ipine sarılalım. Kim Allah'ın ipine, İslam'ın adaletine, Allah'ın dinine sarılırsa kurtulacaktır." diyen Varol, son olarak şunları söyledi:

Ümmet, Allah'ın Peygambere gönderdiği adalete sarılırsa, zalimlerin zulmünden kurtulacaktır. Tağuta karşı çıkıp, Allah'a iman edersek kurtuluruz. Allah'ın hükümlerine iman edersek kazanacağız. İnsanlık ne kadar Allah'tan uzaklaştıysa o kadar fazla zulme maruz kalmıştır. Ne zaman ki Allah'ın dinine sarıldıysa, zulüm ve hakaretten kurtulmuştur. Peygamberden sonra hiçbir rehbere ihtiyacımız yoktur. Hak ve adalet rehberi Hazreti Muhammed'dir. Yeniden Peygamberin yoluna dönelim. Onun yolunu takip edelim.

"Bu meydanda herkesin yüreği Muhammedi sevdayla coşuyor"

İlahilerin seslendirildiği etkinlikte manevi hava doruğa çıktı. Kız ilahi ekiplerinin ardında Türkçe bir konuşma yapan Peygamber Sevdalıları Marmara Koordinatörü Dönem Sözcüsü Yusuf Tutak, Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesselem) sadece insanlara değil, her canlıya karşı adil olduğunu belirtti.

Tutak, "Muhammedi sevda genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuklar demeden meydanlara taşıyor. Hep gençlerden bahsediyorduk. Ama bugün çocukları görüyorum. Ellerinde tevhid bayrakları, anneleri onları güzel giydirmiş, tokalarını takmış, saçlarını taramış meydanlara inmiş. Bunu buraya getiren Muhammedi sevdadır. İnsanlığın Hazreti Peygamberden alacağı ve ondan öğreneceği çok şey var. O sadece insanlara adaletle davranmıyordu, hayvanlara da adaletle davranıyordu. O en büyük hayvan hakları savunucusuydu. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla ereğiyle, bu meydanda her kesin yüreği Muhammedi sevdayla coşuyor." dedi.

Coşkunun dorukta olduğu, tekbir ve salavatların hiç eksik olmadığı program, Faysal Arslan'ın yaptığı dua ile sona erdi. (Şükrü Tontaş/Sedat Karatay/M. Sait çelik/Ayetullah Tarhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler