Osmanlı mimarisinin seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim ayrı bir güzellikle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yurdun dört bir tarafından yüz binlerce insanı ağırlayan İshak Paşa Sarayı, aynı zamanda yurt dışında da her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Ağrı kent merkezine 100 kilometre uzaklıkta bulunan, Osmanlı Devleti'nin Lale Devri'nde inşa edilmiş en etkileyici mimari örneklerinden biri olan kartal yuvası görünümlü İshak Paşa Sarayı, her mevsim ayrı bir güzellikle ziyaretçilerini ağırlıyor. Bahar aylarında renk renk çiçekleriyle, kışın da karlar altındaki görünümüyle ziyaretçilerini hayran bırakan İshak Paşa Sarayı'nı 2018 ve 2019 yıllarında yaklaşık 300 bin kişi ziyaret etti.

Tur grubu ile Ankara'dan gelerek İshak Paşa Sarayı'nı ziyaret eden Yasemin Gözgözoğlu adlı vatandaş, bu bölgeyi hep merak ettiklerini belirterek şunları söyledi:

Küçük bir tur grubumuz var. Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum iline kadar gelmiştim, buraları ziyaret etmemiştik ama çok da merak ediyordum. Gezimiz Van'dan başladı, gezide 3'üncü gün Ağrı Doğubayazıt'ta geldik. Burada İshak Paşa Sarayı'nı ziyaret ettik.

Gözgözoğlu, "Buranın benim için önemli bir yeri var, 20 yıl önce hiç kısmet olacağını düşünmemiştim ama kısmet oldu geldik ziyaret ettik. Çok güzel oldu. Yapıya adeta hayran kaldık o dönemdeki bu çalışmalar gerçekten insanı düşündürüyor, şu andaki tembellikleri bakıyoruz, sıhhatsiz yapılara bakıyoruz… O insanlar zor şartlar altında bu kadar meşakkati çekip, çalışıp böyle güzel eserleri bizlere bıraktıkları için onlara çok teşekkür ediyorum." dedi.

Tur rehberi Erkan Öz ise, "Bu milli değerimizi ve tarihimizi tüm ülke vatandaşlarımıza tanıtmak en başta görevlerimizden bir tanesidir. Tabii ki buraya geldiğimiz için gerek ben ve gerekse turumuz oldukça memnun durumdayız." şeklinde konuştu. (Ömer Adıgüzel - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler