Petrolü su zanneden yüzlerce kuş telef oldu

Batman’da su sanarak kondukları petrol birikintisine yapışıp kalan yüzlerce kuş telef oldu.

Batman'da aşırı sıcaklardan hayvanlar da nasibini alıyor. Sıcaklar nedeniyle içecek su arayışına giren kuşlar, su sanıp kondukları petrol birikintisinde yapışıp kaldılar.

Kuvvetli sıcak hava dalgası Batman’da son bir haftadır hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle Batman’da yaban kuşlarının susuzluktan telef oldukları görülüyor. Sıcak havadan etkilenip Batı Raman bölgesinde bulunan petrol kuyularındaki birikintilere giren yüzlerce kuş telef oldu.

Kuşların telef olduğunu gören Enes İmir, yaşanan durumun üzüntü verici olduğunu söyledi.

Hayvanların sıcaktan telef olmamaları için herkesin duyarlı davranması gerektiğini aktaran İmir, “Son bir haftadır bölgemize gelen kavurucu sıcaklardan dolayı hayvanlar telef oluyor. Batı Raman’da da petrol kuyularının bulunduğu yerlerde petrolü su sanıp giren yüzlerce kuş telef oldu. Bu durum karşısında üzüldük. Kendi imkânlarımızla şişelerle su getirip bir nebzede olsa su sıkıntılarını giderdik." dedi.

Hava sıcaklarının yüksek olduğu Batman’da yaban hayvanların telef olmaması için çağrıda bulunan Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, susuzluktan dolayı hayvanların telef olmaması için herkesin kendi imkânları dâhilinde doğaya su bırakması gerektiğini ifade etti.

Kuşların telef olmasına insanların seyirci kalmamaları gerektiğini söyleyen Güneş, “Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle Batman’da aşırı derecede sıcaklıklar oluşmaya başladı. Şu anda Batman’da 50 ile 55 derece arasında sıcaklıklar görülmektedir. Bununla birlikte şu anda yaban hayvanların susuz kalmalarından dolayı Batı Raman’da susuzluktan telef olmuş yüzlerce kuşlar var. Hayvanların telef olmaması için özellikle evlerin balkonunda, parklarda ve her yerde bir tas su kabı bırakacağız. Bu vesileyle inşallah büyük bir hayır da kazanacağız. Özellikle Batı Raman’da yüzlerce kuşun telef olmasına seyirci kalmamak adına bütün vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler