Yurtdışına parmak izi ile çıkış dönemi başladı

Dünyanın birçok ülkesinde uygulamaya konulan parmak izi ile 15 saniyede pasaport kontrolünün yapıldığı ‘Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi’ deneme amacıyla bugün Atatürk Havalimanında başladı.

Atatürk Havalimanında başlayan uygulamadan ilk geçen yolculara, TAV Havalimanları yetkilileri tarafından çiçek verildi.

İlk olarak Atatürk Havalimanında uygulanan sistemin ikisi Dış Hatlar terminali gidiş katında, ikisi de geliş katında olmak üzere 4 pasaport kontrol noktasında, deneme amaçlı olarak bugünden itibaren faaliyete geçti.

Bu sistem sayesinde, sahte pasaport kullanımı ve zaman zaman oluşan uzun kuyrukların tamamen ortadan kalkacağı, pasaport polisi sayısının da asgariye inebileceği belirtildi.TAV Havalimanları İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü bugün başlayan yeni sistemle ilgili yaptığı açıklamada, "Havalimanlarında kullanılan entegre geçiş sistemini Emniyet Genel Müdürlüğü rehberliğinde, sivil havacılık ve resmi otoriterlerin izniyle ve yaklaşık 14 aylık bir çalışma sonrasında yaparak, bu noktaya geldik. Bugünden itibaren test çalışmasına başlamış bulunuyoruz. Sistemi 18 yaşından büyük TC vatandaşları kullanabilecek. Tabi ki şimdilik sistemi kullanacak kişilerin öncelikli olarak biyometrik datalarının ve kimliklerinin Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kayıtlı olması gerekiyor. Amaç modern teknolojinin gereği olan uygulamaya bir an önce başlayabilmek. Test çalışmamız başarıyla sonuçlanınca önümüzdeki dönem içerisinde diğer havalimanlarında da uygulamaya geçilecek. Temel amaç bir havalimanındaki yolcu akışı, havalimanının temel parametrelerden birisidir. Yolcu ne kadar hızlı geçerse o derece mutlu olur." dedi.

‘Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi'nde yolcular özel hazırlanan bankolarda parmak izlerini taratıyor. Sistem parmak izini kontrol ettikten sonra eşleşmeyi sağlamasının ardından, kapıyı açarak geçişi sağlıyor. Bu sistem sayesinde, insanî işgücü kullanılmayacağı gibi işlemler çok hızlı ve güvenli olarak gerçekleşmiş olacak.


İkinci adımda yüz tanıma sistemi var

Sistemin başarılı olmasıyla birlikte ikinci aşama olan yüz tanımaya geçilecek. Yolcunun parmak izinin yanı sıra farklı kamera açılarından çekilecek görüntüsü yüz tanıma sisteminde eşleştirilecek. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler