Hamas: Yahudi Ulus Devleti Yasası işgal rejiminin ırkçılığını meşrulaştırıyor

​Filistin'deki İslami direniş hareketi Hamas, işgal rejimi parlamentosu Knesset'in "Yahudi ulus devleti" yasa tasarısını kabul etmesinin işgal rejiminin ırkçılığının meşrulaştırılması olduğunu söyledi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal rejimi parlamentosu Knesset'in "Yahudi ulus devleti" yasa tasarısını kabul etmesinin işgal rejiminin ırkçılığının meşrulaştırılması olduğunu söyledi.

Hamas sözcülerinden Fevzi Berhum, işgal rejimi parlamentosu Knesset'in "Yahudi ulus devleti" yasa tasarısını kabul etmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Berhum, yaptığı açıklamada, yasanın Filistin varlığını ve toprakları üzerindeki tarihi hakkını tehdit ettiğini bildirdi.

Berhum, uluslararası toplumun ve bölgesel güçlerin işgal rejiminin cinayetleri karşısında sessiz kalmasının ve Amerika’nın sınırsız desteğinin işgalcileri bu tür ırkçı yasalar çıkarmaya teşvik ettiğine işaret etti.

Bu tür yasaların ve kararların gerçekte hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini bildiren Berhum, Filistin halkının toprakların gerçek sahibi olarak kalacağını belirtti.

Berhum, siyonist rejimin tehlikeli politikalarının, Filistinlilerin birlik ve beraberliği sağlayarak acil bir ortak strateji benimsemelerini gerektirdiğini söyledi.

Hamas, Arap ve İslam ülkelerine de seslenerek işgal rejimini dizginlemelerini ve ihlallerine son verecek caydırıcı kararlar almalarını istedi.

İşgal rejimi parlamentosu Knesset, 12 saat devam eden tartışmaların ardından bu sabah erken saatlerde "Yahudi ulus devleti" yasa tasarısını kabul etti.

Yasa tasarısında işgal rejimi hukukunda boşluk olması durumunda Yahudi şeriatının esas alınması, sadece Yahudilerin girebildiği yerleşim bölgelerinin oluşturulması, Arapça'nın resmi dil olmaktan çıkarılması ve "dünyadaki tüm Yahudilere israile dönme hakkı tanınması" gibi maddeler bulunuyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler