مسلم محمد، از مسئولین شورای محلی کرد سوریه با بیان اینکه ی.پ.گ/ پ.ک.ک در سوریه به جز خود به هیچ گروهی حق زندگی نمی دهد، اظهار کرد که در اداره محله هایی که توسط ترکیه به دست آمده است، مردم عادی نیز جا داشته باشند.

مسلم محمد، عضو حزب دموکراتیک کردستان سوریه و عضو هیئت عمومی شورای محلی کرد سوریه، در گفت و گو با خبرگزاری ایلکه، درباره قبل و بعد از عملیات ترکیه در سوریه بیانات مهمی انجام داد.

مسلم محمد با بیان اینکه ترکیه نباید سربازان ارتش ملی سوریه را به حال خود بگذارد، اظهار کرد که باید در اداره مناطقی که توسط سوریه تحت کنترل درآمد، شهروندان خود منطقه نیز جایی داشته باشند.

مسلم با اشاره به مطابقت صورت گرفته بین ترکیه و آمریکا درباره خروج پ.ک.ک/ی.پ.گ، تاکید کرد که آمریکا باید روند این مطابقت را دنبال کند. مسلم با خاطرنشان کردن ورود روسیه و سربازان رژیم به کوبانی و منبچ، اظهار کرد که پس از دیدار اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و پوتین، رئیس جمهور روسیه اوضاع منطقه روشن تر خواهد شد. مسلم اظهار کرد که عملیات ترکیه و مرحله ای کنونی اولین قدم است و پس از مذاکرات ترکیه، روسیه و آمریکا ادامه قدم اول خواهد آمد.

مسلم با بیان اینکه حزب دموکراتیک کردستان سوریه و شورای محلی کردستان سوریه می خواهند مشکلاتشان برسر میز حل شود، اظهار کرد که هیچ مشکلی با جنگ، کشتن و گوچ حل نخواهد شد. مسلم گفت: اقدام درست چیست؟ با هم در ارتباط بودن است، برای حل مشکل مذاکره کردن است. پس از پایان هر جنگی یک روند مذاکره و گفت و گو شروع می شود. این جنگ نه به نفع مردم سوریه و نه به نفع مردم کرد خواهد بود. علاوه بر این، این جنگ به کشورهای همسایه بخصوص به ترکیه فایده ای نخواهد رساند.

نباید با ساختار دموگرافیک منطقه بازی شود

مسلم اظهار کرد که در شرق فرات، عرب ها، چرکزها، ترکمن، ارمنی ها و کردها با هم زندگی می کنند ولی این منطقه کردستان سوریه است و آفرین نیز در این منطقه هست.

مسلم با خاطرنشان کردن اینکه تعداد شهروندان سوریه در این منطقه مسکون خواهند شد، به میلیونها می رسد، هشدار داد که نباید با ساختار دموگرافیک منطقه بازی شود. مسلم در ادامه سخنانش گفت: اگر این چیزی که طراحی شده است، به وقوع بپیوندد، به وضعیت ناخوشایندی منجر خواهد شد و باعث مشکلات دیگری می شود. زیرا اگر سه میلیون نفر به این منطقه فرستاده شود، منجر به تغییر ساختار دموگرافیک منطقه خواهد شد. شورای محلی کرد سوریه از این وضع راضی نیست. یک واقعیتی وجود داد؛ باید مردمی که از خاکهای سوریه گوچ کردند به مملکت خود بازگردند. این یک حقیقت است. همچنین باید مردم حقه و دیرالزور نیز به شهر خود بازگردند. به نظر ما باید همه به شهرهای خود که از آنجه گوچ کردند، بازگردند. اگر همه به شهر خود بازگردند، دیگر مشکلی پیش نمی آید و اوضاع بهتر خواهد شد.

شورای محلی کرد، بخشی از مخالفت است. به نظر ما نباید ساختار دموگرافیک منطقه تغییریابد. بیانات قبلی ما را همه می دانند. شورای محلی کرد در مخالفان سوریه و در استانبول نمایندگانی دارد. اینها همیشه در حال ارتباط هستند و نظرات خود را به هم منتقل می کنند.

در اداره حکومت جدید مردم محلی باید جا داشته باشند

مسلم با تاکید بر اینکه در اداره حکومت جدیدی که تحت کنترل ترکیه قرار دارد، مردم محلی باید جا داشته باشند، گفت: شهر کوبانی که داعش قبلا وارد آنجا شده بود، سرنگون شد. مردم کوبانی پناهجو شدند و به چهار سوی جهان پخش شدند. می خواهیم دیگر این وضع تکرار نشود. برای همه سوریه و مناطقی که با آنها در ارتباط هستیم، می خواهیم. ما نمی خواهیم مردم سوریه بار دیگر به وضع پناهندگی بیفتد. اگر مردم پناهجو شوند، محلشان خالی می ماند و محل مسکونی آنها متروک می شود. اگر این اتفاقات رخ دهد، بار دیگر، دیگران می آیند و در خانه آنها مسکون می شوند.

من بار دیگر از اینجا صدا می زنم؛ غیرنظامیان در خانه خود، در روستای خود بمانند که تخلیه ای صورت نگیرد و تغییراتی انجام نشود. حکومت محلی در منطقه تشکیل می شود، در این حکومت باید مردم محلی منطقه نیز حضور داشته باشند. ریاست کسی که از آن منطقه نیست، کار عاقلانه ای نیست.

مسلم با بیان اینکه پ.ک.ک/ی.پ.گ جوانان را به زور برای جنگ می برد، گفت: می خواهم بگویم؛ در منطقه به نام سربازی اجباری جوانان 18 سال و حتی کوچکتر از 18 سال را می برند. ما به عنوان شورای محلی کرد ها مخالفت خود در مقابل این حادثه را بیان کردیم و گفتیم که این سربازی اجباری چیز خوبی نیست، اشتباه است و باید از این اشتباه برگردند. ما اکنون نمی دانیم وضع 18 ساله ها و کوچکتر از 18 ساله ها که تحت عنوان سربازی اجباری برده شدند، چه می شود. ما بیشتر در عرصه سیاسی کار می کنیم، به دلیل اینکه در عرصه نظامی نیستیم، از عاقبت آنها خبر نداریم.

ترکیه باید در مقابل آسیب زدن به مردم بایستد

مسلم با بیان اینکه در آفرین اشتباهاتی نسبت به کرد ها صورت می گیرد و این نیز باعث ترس مردم می شود، هشدار داد که این اشتباهات نباید در مناطق تحت کنترل تکرار شوند.

مسلم با بیان اینکه این اشتباهاتی که نسبت به مردم سوریه انجام می شود، توسط برخی از سربازان ارتش ملی سوریه اتفاق می افتد، اظهار کرد که باید سربازان ارتش ملی سوریه تحت کنترل ترکیه قرار بگیرد. مسلم گفت: کردها یک ضرب المثلی دارند؛ کسی که دهنش از شیر می سوزد، دوغ را با دمیدن می نوشد. همانطوری که می دانید وضع آفرین خیلی بد است. بنابر برخی از اطلاعات مردم آفرین شکنجه دیدند. به همین دلیل مردمی که در شرق فرات زندگی می کنند، به علت این اتفاقات خواهند ترسید. زیرا قبلا این چیز ها را شنیده و شاهدشان شده اند. چون این تجربه تلخی است. کسانی که قبلا در آفرین بودند، اکنون در منطقه هستند. برخی اسامی خود را عوض کردند برخی نیز با همان اسامی در میدان هستند. می خواهم بگویم که اینجا به مردم ظلم می کنند. مثلا در رسول العین دزدی می کنند، نه فقط از کردها بلکه از عرب ها نیز دزدی می کنند. کردهایی که در تل ابیض بودند با ترس کشته شدن، فرار کردند. به علت اتفاقاتی که از دست سربازان ممکن است رخ دهد، مجبور شدند منطقه را ترک کنند. اینجا لازم است که دولت ترکیه دست به کار شود تا حوادث بدتری رخ ندهد. زیرا سربازان ارتش ملی سوریه به مردم آسیب می رسانند و ظلم می کنند. ما می خواهیم کنترل ارتش ملی سوریه در دست ترکیه باشد. زیرا این سربازان دزدی می کنند و به مردم آسیب می رسانند و مردم غیرنظامی را می کشند. این ها باید تحت کنترل قرار بگیرند. اگر اینها تحت کنترل در نیاید، اوضاع بدتر می شود. در این صورت نه فقط آنها بلکه ترکیه نیز به علت همکاری با آنها آسیب خواهد دید. پس باید ترکیه اینها را تحت کنترل قرار داده و از آسیب دیدن مردم جلوگیری کند.

ذهنیت پ.ک.ک/ی.پ.گ بر عدم پذیرش کسی به جز خود استوار است

مسلم با بیان اینکه ذهنیت پ.ک.ک/ی.پ.گ بر عدم پذیرش کسی به جز خود استوار است، گفت: ما به نمایندگی از شورای محلی کرد سوریه در طول هشت سال سه بار با آنها توافق کردیم. به رغم همه این توافقات، مراکز ما را آتش زدند، اعضا و دوستان ما را بازداشت کرده و به زندانها گذاشتند و کشتند. ی.پ.گ با اسلحه به فعالیت های ما دخالت کرد و مردم را کشت. از نظر آنها کسی که تفکرات آنها را نمی پذیرد، باید مجازات شود. این اتفاقات اکنون نیز ادامه دارد. دوستان ما، اعضای حزب ما تحت اسارت آنها قرار گرفتند.

ی.پ.گ/پ.ک.ک مخالفان کرد را تسلیم رژیم کرد

مسلم با بیان اینکه ی.پ.گ/پ.ک.ک به کردهای مخالف حق زندگی نمی دهد، گفت: به عنوان مثال در آفرین جنگی رخ داد. ما دوستی به نام عبدالرحمان آپو داشتیم و عضو کمیته مرکزی بود. وقتی که ترکیه وارد آفرین شد، ی.پ.گ او را آزاد نگذاشت، با خودش به حلب، دمشق و قامشلو برد و سپس به رژیم تسلیم کرد. پس از 3، 4 ماه او را آزاد کردند. اکنون هنوز دوستان ما در زندان ها قرار دارند.

باید همه نیروهای خارجی از سوریه خارج شوند

مسلم با بیان اینکه باید همه نیروهای خارجی از سوریه خارج شوند، نظرات شورای محلی کرد سوریه را بدین صورت بیان کرد: نظر ما به عنوان شورای محلی کرد از قدیم بدین صورت است: ما نمی خواهیم هیچ کدام از حزب الله، ایران، روسیه، آمریکا و ترکیه وارد سوریه شده و در حوادث دخالت کنند. یک روند انقلابی در سوریه صورت گرفت، این انقلاب بین مردم و رژیم اتفاق می افتاد. ولی با گذشت زمان روند انقلاب تغییر یافت و نیروهای خارجی برای منافع خود وارد سوریه شدند. هیچ کدام از کسانی که وارد سوریه شدند به منافع مردم سوریه فکر نکردند. فقط برای منافع خود وارد سوریه شدند. آمریکا و روسیه و دیگران همه برای منافع خود وارد سوریه شدند.

هر دولتی با دولتی دیگر برای منافع خود ارتباط برقرار می کند. اتحادیه عربی برای اوضاع کنونی سوریه طرف خود را مشخص کرد و گفت؛ سوریه مرزهای خود را دارد، نباید این مرزها تخریب شود. اتحادیه عربی باید این رفتار خود را نسبت به حزب الله، ایران و روسیه نشان می داد و می گفت که این کشور یک مرزی دارد و این کشور مال این مردم است. ولی من می گویم که رفتار عرب ها رفتار توخالی است که هیچ فایده ای ندارد. زیرا پرونده سوریه هم در دست آمریکا و هم در دست روسیه و هم در دست ترکیه و هم در دست ایران است. خلاصه نیروهای بین المللی این کارها را به اجرا در می آورند. به همین دلیل رفتار اتحادیه عربی بی فایده است و هیچ تاثیری ندارد.

هزاران جوان کردی به مرگ برده شدند

مسلم گفت: هزاران جوان کردی به رقه، دیرالزور، منبج و دیگر مناطق به مرگ برده شدند و این همه جا به دست آمد. ی.پ.گ باید در این روند از خودش این سوال را می پرسید: "پس از این چه می شود، چه چیزهایی به دست می آوریم؟ اداره منطقه به من داده می شود یا نه؟" در مذاکره به این چیزها اشاره نشده بود. گفته بودیم که بین آمریکا و ی.پ.گ یک مذاکره نظامی صورت گرفته بود. این مذاکره سیاسی نبود. مذاکره علیه داعش صورت گرفته بود و وقتی که مبارزه با داعش تمام شد، آمریکا پشت به ی.پ.گ کرد.

رژیم می خواست قبل از ی.پ.گ/پ.ک.ک این منطقه را به شورای محلی کرد سوریه بدهد

مسلم با بیان اینکه پس از شروع روند انقلاب، رژیم می خواست کنترل این منطقه را به خودشان داده و همکاری کند، درباره همکاری ی.پ.گ با رژیم گفت: انقلاب سوریه انقلاب مقدسی بود که نسبت به دیکتاتوری صورت گرفت. این انقلاب، انقلاب آزادی بود، انقلاب حفظ آبروی خود بود. ولی وقتی که روند صلح طلبانه به روند مسلح تغییر یافت، تغییراتی صورت گرفت. ما به عنوان حزب دموکراتیک کردستان و شورای محلی کرد سوریه، از سال 2011 مخالف رژیم نیستیم بلکه از وقتی که اسد برسر کار آمده است، مخالف رژیم هستیم. اسد در سوریه حقوق کرد ها را رعایت نکرد. مخالفتی که ما نسبت به رژیم انجام می دهیم متشکل از دو بخش است، یکی به علت کرد بودن ما دومی به علت اینکه شهروند سوری می باشیم. ما اعتقاد داشتیم که در این کشور دموکراسی و حقوق بشر باید رعایت شود. باید هر سوریه ای حقوق خود را داشته باشد. به همین دلیل از قبل مخالف رژیم سوریه بودیم. با شروع روند انقلاب ما نیز جای خود را در این روند گرفتیم.

اسد دوبار برای ما هواپیما فرستاد و خواست با او مذاکره کنیم و بیان کرد که می خواهد به ما منطقه کردی را تسلیم کند. ما گفتیم رفتار ما فقط برای منطقه کردنشین نیست بلکه برای همه سوریه است. ما خود را به عنوان بخشی از انقلاب آزادی می بینیم. به دلیل اینکه به دعوت اسد پاسخ مثبت ندادیم، اسد این بار ی.پ.گ را دعوت کرد. آن موقع ی.پ.گ خیلی ضعیف بود. در نتیجه مذاکرات دو طرف موافقتی صورت گرفت. بنابر این توافقات، مناطق کردنشین به ی.پ.گ داده شد.

پس از این مذاکرات ی.پ.گ نیرومندتر شد. حتی وقتی که در 2014 داعش وارد کوبانی شد، این دری بود برای کسانی که می خواستند وارد سوریه شوند. آمریکا و پشمرگه به کوبانی آمدند و در مقابل داعش به آنها کمک کردند. آن موقع بین آمریکا و ی.پ.گ توافقی صورت گرفت. حتی اکنون نیز ترامپ می گوید که یک توافق نظامی صورت گرفت. آمریکا و ترامپ می گوید، "ما با آنها یک توافق نظامی انجام دادیم، نه توافق سیاسی." نمی گویند که اداره منطقه در دست شما بماند. آن زمان ی.پ.گ در اینجا اشتباه کرد.

پی.پ.گ/پ.ک.ک به جز کرد ها با همه همکاری کرد

مسلم با اشاره به اینکه ی.پ.گ به جز کرد ها با همه گروه ها همکاری کرد، گفت: می خواهم یک چیزی بگویم. ی.پ.گ با همه کسانی که در آن منطقه بودند در ارتباط بود و با آنها موافقت کرد. فقط با کردها مذاکره نکرد. فقط با ما یعنی با شورای محلی کردها توافق نکرد. اگر امروز ما نیز در آن حکومت جایی داشتیم، جوانان ما نیز از این منطقه دفاع می کردند. حتی پشمرگه ها نیز از این منطقه دفاع می کردند. اگر ما هم از لحاظ نظامی و هم از لحاظ سیاسی آنجا بودیم، امروز اوضاع این گونه نخواهد بود. ولی آنها موجودیت ما را نپذیرفتند. ی.پ.گ میدان را برای همه باز کرد ولی برای ما بست. از ما چیزی نمی خواست. زیرا از لحاظ آنها اگر شورای محلی کرد ها و پشمرگه ظاهر شوند، مردم از شورای محلی کرد ها و پشمرگه حمایت خواهد کرد و آنها قویتر خواهند شد. به همین دلیل ی.پ.گ براساس منافع خود نقشه کشید. از لحاظ آنها اگر ده هزار پشمرگه در مناطق کرد ها باشند، صدها هزار نفر در کنار آنها می بود و این نیز به معنی پایان ی.پ.گ در منطقه بود. به همین دلیل ی.پ.گ شورای محلی کرد ها و پشمرگه را نپذیرفت. اگر آنها آنروز این رفتار را نمی کردند، اکنون زیر این بار نمی ماندند. شروع اشتباه نتایج اشتباهی را در پی دارد. اگر در ابتدا با اقدام درستی شروع می کردند، نتایج نیز خوب می بود.

مسلم با بیان اینکه مردم شرق فرات روزهای سختی را می گذرانند و نباید به وضع پناهندگی در بیایند، گفت: علاوه بر این برای کردها یک خواسته دیگری دارم. مناطق و محل خود را ترک نکنند. در خانه های خود بمانند تا ساختار دموگرافیک تغییر نیابد. نیروهای بین المللی که ادعای حفظ حقوق بشر را دارند، از مردم کردستان سوریه دفاع کنند. این مردم آسیب زیادی دید. دیگر آسیبی نبیند.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها