ملا محمد بشیر وارول (ملا مزگین)، استاد فسیح گولر که در زندان با هم مانده بودند، به شخصیت نمونه ای استاد گولر پرداخت.

استاد فسیح گولر که سالها به علت نقشه های گروه فتو در زندان مانده بود، برای آخرین بار در 25 جولای در یک بیمارستانی در دیاربکر به علت ابتلا به کووید 19 معالجه می شد. گولر که به علت بیماری هایی که قبلا داشت بدنش ضعف کرده بود، در 18 اوت درگذشت.

ملا محمد بشیر وارول، استاد گولر، از اخلاق خوب وی در خانواده و خارج از خانواده سخن گفت.

وارول با اشاره به اینکه درگذشت گولر از سه جهت آنها را ناراحت کرده است، اظهار داشت: اولین به علت رابطه ای خانوادگی که دارم. دومین آشنایی ما به علت آرمان اسلامی و سومین با هم بودنمان در زندان بوده است. البته که هرچه خداوند تقدیر می کند راضی هستیم. شاید برای او این بهتر بود. ولی دلمان مجروح است. خداوند او را بیامرزد، با بهشتش خوشحال کند. خداوند به ما، خانواده اش، نزدیکانش و دوستانش شفا دهد.

برادرمان فسیح هم با استعداد بود و هم اخلاق عالی داشت

وارول گفت: همانطوری که گفتم از سه جهت نزدیکی با استاد فسیح دارم. آنطوری هم که متوجه شدم در داخل خانواده نیز کسی از او شاکی نبود. خانواده اش او را خیلی دوست داشتند. از طرف دوستانش نیز کسی از او چیز بدی نگفت. تنها چیزی که شاهدش بودم، محبت و دوستی آشنایانش بود. به همین دلیل هرکسی که او را می شناخت وقتی که خبر درگذشت او را شنید، ناراحت شد.

وارول افزود: برخی هستند که استعداد دارند ولی اخلاق خوبی ندارند. برخی نیز اخلاق خوبی دارند ولی استعداد ندارند. فایده ای این افراد کم است. ولی برادرمان فسیح هم با استعداد بود و هم اخلاق عالی داشت. به همین دلیل دوستانش او را خیلی دوست داشتند.

به آرمانش صادق بود

وارول با اشاره به اخلاق خوب گولر، تصریح کرد: یکی از ابعاد اخلاق خوبش این بود که خیلی صادق بود. یعنی منفعتگر بودن، خیانت و گول زدن مردم از او دور بود. اخلاقش بر اساس اخلاق ساخته شده بود. به آرمانش مانند روز اول صادق بود. این وضعش باعث اعتماد اطرافیانش می شد.

وارول با اشاره به مدت زندانی شدنشان گفت: ما در زندان نیز با هم مانده بودیم. تا زمانی که انسان ها در یک محل مشترکی نمانند، اخلاق هم دیگر را متوجه نخواهند شد. در طول این مدت ما چیزی جز احترام از او ندیدیم. می دانست که در کجا چطور رفتاری از خود نشان دهد. به من نیز به علت اینکه به آنها دروس اسلامی می آموختم خیلی احترام می گذاشت. هیچ وقت در شصت و شوی ظرف ها و آماده کردن غذه به من فرصت نمی داد. حتی اجازه نمی داد که لباس های خودم را بشورم و می خواست خودش بشورد. البته که من به او اجازه نمی دادم.

چیزی جز آرامش، نرمی، ایثارگری و اخلاق خوب از او ندیدیم

وارول با اشاره به آثار شرایط زندان بر روی انسان، گفت: زندگی زندان راحت نیست، مشکلات دارد. اخلاق انسان آنجا به وضوح دیده می شود. حتی خیلی از مردم در حالت عادی اخلاق خوبی دارند ولی وقتی که وارد زندان می شوند اخلاقشان تغییر می کند. ولی چیزی جز آرامش، نرمی، ایثارگری و اخلاق خوب از استاد گولر ندیدیم. من در سخنان خود هیچ مبالغه ای نمی کنم. من حتی نمی توانم اخلاق خوب او را به خوبی تعریف کنم. او نمونه ای صبر، اخلاق خوب، احترام و ادب بود.

وارول با بیان اهمیتی که گولر به علم می داد، بیان کرد: قبلا معلم بود. پس از ورود به زندان شروع به آموزش علوم اسلامی نمود. 12 نوع از علوم حوزه را آموخت. برادرم ملا سعید، خدا او را بیامرزد به او اجازه علوم را داد.

وارول با اظهار ناراحتی خود از درگذشت استاد گولر، خاطرنشان کرد: برادرم ملا سعید و استاد فسیح در سن کم رحلت کردند. شاید خداوند نخواسته است که آنها بیش از این در جهان خسته شوند. آنها که اعمال خود را به زودی انجام دادند، خداوند آنها را به زودی پیش خود برد. در نتیجه این آرمان، آرمان خداست، او آرمان خود را بی صاحب نمی گذارد. ولی ما می خواستیم بیش از این از آنها بهره ببریم. در کنار آنها برادرمان محمد سودان و محمد یاووز را نیز دوست داشتیم و از آنها انتظارات داشتیم. خداوند همه را بیامرزد و به نزدیکانش صبر دهد.   (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها