هداپار در رابطه با عملیات ترکیه در سوریه گفت: این عملیات نباید به اوضاع وخیم و درگیری های جدید منجر شود.

دفتر مرکزی حزب مطالبه آزاد در ارزیابی که به مناسبت عملیات ترکیه در سوریه پخش کرد، با اشاره به اینکه نباید با ساختار دموگرافیک منطقه بازی شود، تاکید کرد که غیرنظامیان نباید آسیب ببینند.

در این ارزیابی آمده است: پس از گشت های مشترک زمینی و هوایی ترکیه که مدتی ادامه داشت، آمریکا اظهار کرد که از منطقه جدا می شود. همچنین یکی از مسئولین آمریکایی اعلام کرد که در عملیات نظامی که ترکیه قرار است انجام دهد، کمک نخواهند کرد. ولی از لحاظ نظامی مانع هم نخواهند شد. دو روز پس از این بیانات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهورمان اعلام کرد که عملیات شروع شده است.

در این ارزیابی با تاکید براینکه نباید غیرنظامیان آسیب ببینند، گفته شده است: روندی که بیش از 8 سال در سوریه ادامه دارد، با تشکیل کمیسیون قانون اساسی وارد مرحله جدیدی شده است. این عملیات نباید اوضاع را بدتر کرده و منجر به درگیری های جدیدی شود. بازی در مرزها و تغییر ساختار دموگرافیک منطقه اوضاع را بدتر خواهد کرد. ابتدا باید نشان داده شود که این عملیات منجر به تغییر مرزها نمی شود و محدود به زمان و مکان خاصی است. باید اولویت همگان عدم آسیب دیدن مردم و عدم مجبوریت مردم به کوچ های جدید است.

این رفتار ترکیه یک جنگ کرد و ترک نیست

در این ارزیابی با اشاره به اینکه پ.ک.ک هیچ وقت برای کردها مبارزه نکرده است، تاکید شد: این رفتار ترکیه یک جنگ کرد و ترک نیست. پ.ک.ک هیچ وقت برای کردها مبارزه نکرده است. حتی پ.ک.ک تاکنون با کردهایی که مثل خودش فکر نمی کنند جنگیده است. کردهایی را که در منطقه تسلیم خودش نشدند یا کشته است و یا تبعید کرده است. دیگر اجازه نداد که تبعید شدگان به شهر خود برگردند. امروز 400 هزار کرد سوریه ای به ترکیه و 300 هزار کرد سوریه ای به کردستان عراق کوچ کرده است. همه باید این واقعیت را دیده و براساس آن سخن بگویند.

باید مردمی که مجبور به کوچ از منطقه شدند بتوانند به مملکت خود برگردند. همچنین باید اداره منطقه به مردم خودش داده شود.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها