اسحاق ساغلام، رئیس هداپار موضوعاتی مانند درام انسانی موجود در ادلب، آتش بس در لیبی و کشتار حیوانات در استرالیا را ارزیابی کرد.

اسحاق ساغلام، رئیس حزب مطالبه آزاد در ارزیابی بحرانی انسانی موجود در لیبی گفت: فراهم شدن آتش بس در ادلب اقدام درستی بوده و باید تداوم داشته باشد و به همه سوریه گسترش یابد.

ساغلام با اشاره به لزوم درخواست آتش بس در لیبی برای توقف جنگ داخلی، با اظهار اینکه روسیه میانجیگر خوبی برای لیبی نیست، خاطرنشان کرد که به رغم داشتن نقش ضمانت درگیری داخلی سوریه، به محلهای غیردرگیری حملات شدیدی برگزار کرده است.

ساغلام در ارزیابی کشتار حیوانات در سوریه، گفت: به رغم امکان راه حلهای مناسب، حکم کشتار جمعی اشتباه است.

بحران انسانی در ادلب

ساغلام در ارزیابی روند آتش بس جدید در ادلب، اظهار کرد: روند آتش بس جدیدی در ادلب که توسط مطابقت سوچی به عنوان منطقه امن اعلام شده بود ولی به علت درگیری و حملات صدها نفر از غیرنظامیان جان خود را از دست دادند، برقرار می شود. تعداد افرادی که از ادلب، شهری که وعده امید می دهد، فرار کرده و به مرز ترکیه پناه آورده اند، به 380 هزار نفر رسید.

باید تداوم آتش بس در ادلب فراهم شده و به سراسر سوریه گسترش یابد

ساغلام با اشاره به بحران انسانی موجود در اردوگاه های چادر مهاجران ادلبی، گفت: در اردوگاه های چادر شرایط زمستانی روز به روز سخت تر شده و بدین وسیله شرایط زندگی سخت تر می شود. در این اردوگاه ها، چادر کافی وجود ندارد. در کنار اینها، عدم کفایت مواد غذایی و پوشیدنی باعث مرگ و بیماری می شود. فراهم شدن آتش بس در ادلبی که بحران انسانی روز به روز زیادتر می شود، گام درستی بوده و باید تداوم داشته باشد و به سراسر سوریه گسترش یابد. در عین حال باید ایجاد مراکز اسکان از بین رفته دوباره شروع شده و در طول این مدت برای غیرنظامیانی که در شرایط بد زندگی می کنند، محل زندگی قابل اعتمادی فراهم شده و مواد غذایی و پوشیدنی لازم فراهم شود.

درخواست آتش بس در لیبی

ساغلام با اشاره به اینکه در لیبی یک جنگ وکالتی که تعداد زیادی از کشور ها در آن دخالت دارند، در حال وقوع است، گفت: لیبی کشوری است که پس از سرنگونی رژیم قذافی 42 ساله، وارد جنگ های داخلی شده است. با میانجیگری ترکیه و روسیه درخواست آتش بس به طرفین داده شده است. لیبی هشتمین کشور جهان از لحاظ موجودیت نفتی می باشد. بدین دلیل نیروهای بین المللی چشمشان در این کشور است. بدین وسیله در این کشور جنگ وکالتی که تعداد زیادی از کشورها در آن دخالت دارند، به وقوع می پیوندد. این درخواست آتش بسی که به علت توقف درگیری داخلی صورت می گیرد، مهم بوده و همچنین روسیه میانجیگر خوبی برای این کار نمی باشد. زیرا روسیه در جنگ داخلی سوریه نیز نقش ضامن بودن را داشته است ولی به مناطق امن حملاتی برگزار کرده است. بدین وسیله لازم است که روند آتش بس با درخواست ترکیه با میانجیگری موسسات بین المللی بررسی شود و اتحادیه آفریقا و سازمان همکاری های اسلامی نیز در این روند دخالت داشته باشند.

کشتار حیوانات در استرالیا

ساغلام در رابطه با کشتار ده هزار شتر و برخی از اسب های وحشی در استرالیا گفت: استرالیا اظهار دارد که این شتر ها به زیر ساخت و مراکز اسکانی آسیب می رسانند و علت قحطی هستند که در منطقه دیده می شود. علتش هر چه که باشد نابود کردن این حیوانات اشتباه است. در جهان 821 میلیون نفر گرسنه وجود دارد. باید بوسیله موسسات خیریه این حیوانات به مناطقی که نیاز به کمک های انسانی دارند، انتقال یابد. اسب ها را نیز می توان اهلی کرد و از آنها در عرصه های مختلف استفاده کرد. کشتار حیوانات در حالی که راه های دیگری وجود دارد، اشتباه است. استرالیا برای این حیواناتی که به عنوان منبع مشکلات خود می بیند، راه حلهای دیگری بیابد.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها