در ارزیابی هفتگی رویدادهای اخیر توسط هداپار به حوادث خارجی پرداخته شد.

در این بیانیه به شدت‌ گرفتن بحران انسانی در سوریه، قتل شیرین ابو عاقله خبرنگار الجزیره توسط رژیم صهیونیستی و موافقت پارلمان عراق با جرم انگاری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی پرداخته شد.

بحران انسانی در سوریه عمیق تر می شود

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با هشدار نسبت به نیاز بیش از 12.3 میلیون کودک سوری به کمک های بشردوستانه، خواستار جمع آوری 10.5 میلیارد دلار برای کمک به سوریه در سال 2022 شد. در کشوری از سال 2011 جنگ داخلی در آن ادامه دارد بحران روز به روز عمیق تر می شود.

افزایش سریع قیمت کالاهای اساسی از جمله مواد غذایی به دلیل جنگ در اوکراین وضعیت ساکنان در سوریه و پناهندگان در کشورهای همسایه را بدتر می کند. شرایط برای بازگشت هنوز فراهم نشده است. سوق دادن پناهندگان سوری وسط بلاتکلیفی تا زمانی که مسیرهای بازگشت امن و آبرومندی ایجاد نشود بی‌ وجدانی است. برای پایان دادن به بحران انسانی در سوریه روند حل سیاسی بدون پیش شرط باید آغاز شود. علاوه بر این، با همکاری های بین المللی حمایت اقتصادی لازم برای مردم داخل سوریه و پناهندگان در کشورهای همسایه باید فراهم شده و صندوق مشترکی برای بازسازی کشور ایجاد شود.

رژیم صهیونیستی در ظلم  حد و مرز نمی شناسد

رژیم غاصب صهیونیستی در ظلم و کشتار حد و حدودی نمی شناسد. هفته گذشته شیرین ابوعاقله خبرنگار 51 ساله الجزیره که در حال تهیه گزارش از یورش و حملات صهیونیست ها به اردوگاه جنین بود، به قتل رسید. شیرین ابوعاقله با وجود داشتن کلاه ایمنی و جلیقه آبی خبرنگاری که روی آن با حروف بزرگ «پرس» نوشته شده بود، از ناحیه گردن هدف گرفته شد. در تمام دنیا، حتی در بحبوحه جنگ، اصحاب مطبوعات دارای مصونیت هستند. شیرین ابوعاقله اولین عضو مطبوعاتی نیست که توسط صهیونیست ها به قتل رسانده شده. واحد دیپلماسی عمومی سازمان آزادی بخش فلسطین اعلام کرد که اسرائیل صهیونیست از سال 2000 تاکنون 55 خبرنگار فلسطینی را به قتل رسانده و 16 نفر از آنها را در زندانی کرده است. رژیم اشغالگر صهیونیستی برای جلوگیری از شرکت در مراسم تشییع جنازه خبرنگار مقتول منطقه را محاصره کرده و با باتوم، گلوله لاستیکی و گاز اشک آور به کاروان تشییع جنازه حمله کرد. به حدی که تابوت حاوی جسد شیرین از روی دوش ها بر زمین افتاد. حمله به جنازه وحشی‌گری و بی رحمانه است. ما این وضعیت را محکوم می کنیم. سازمان ملل و تمامی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی را به آغاز تحقیقات مستقلی را درباره این حادثه شنیع دعوت می‌کنیم.

مجلس عراق را تبریک می گوییم

پارلمان کشور همسایه و برادر عراق، در هفته گذشته قطعنامه ای را که بر اساس آن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیست ممنوع می شود را تصویب کرد. بر اساس قانون هفت ماده ای مصوب، افراد و نهادهایی که در جهت عادی سازی با اسرائیل غاصب گام بردارند ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند. ما به پارلمان عراق برای تصویب این قانون که حاوی مفادی مانند "هر گونه اقدام برای عادی سازی روابط با صهیونیست های اشغالگر غیرقابل قبول می باشد. برقراری روابط اقتصادی، دیپلماتیک، فرهنگی، نظامی و غیره با صهیونیست ها ممنوع است" می باشد، تبریک می گوییم. امیدواریم این تصمیم پارلمان عراق الگویی برای تمامی کشورهای اسلامی باشد.

(ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها