در ارزیابی هفتگی رویدادهای اخیر توسط هداپار به حوادث خارجی پرداخته شد.

در بیانیه این هفته به اجلاس آستانه، حملات روز افزون رژیم صهیونیستی در فلسطین و هشدار رژیم اشغالگر در خصوص سفر به ترکیه اشاره شد.

ارزیابی رویدادهای خارجی اخیر توسط هداپار به صورت زیر می باشد:

اجلاس آستانه

هیئت های ضامن مذاکرات آستانه؛ ترکیه، روسیه و ایران برای حل بحران سوریه در نورسلطان، پایتخت قزاقستان برای هجدهمین بار گرد هم آمدند. در بیانیه مشترک منتشر شده بر اهمیت وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه تاکید شده و متاسفانه هیچ پیشرفت قابل توجهی در جهت پایان دادن به جنگ داخلی که 11 سال است در این کشور ادامه دارد، حاصل نشده است.

امروزه اقداماتی در خصوص بازگشت پناهجویان سوری که در صدر به ترکیه و به کشورهای همسایه پناه آورده اند انجام می شود، اما هیچ برنامه ریزی برای روند پس از بازگشت آنها وجود ندارد. شهرک های غیرنظامی در سوریه همچنان بمباران شده، درگیری ها ادامه داشته و بی ثباتی اقتصادی و سیاسی زندگی را فلج می کند. کشورهای ضامن تا به امروز به مسئولیت خود برای برقراری ثبات در سوریه عمل نکرده اند حتی برعکس، مناطق کاهش تنش بارها بمباران شده است. باید فعالیت ها برای یافتن راه حل سیاسی به منظور تضمین ثبات در سوریه سرعت یابد و حمایت های ارائه شده از طرف ها فوراً باید پایان یابد. حمایت اقتصادی مورد نیاز برای بازسازی کشور ارائه شده و امکان برای بازگشت امن پناهندگان باید فراهم شود.

افزایش  تهدیدها و حملات رژیم غاصب صهیونیستی

اشغال، ویرانی و کشتار رژیم صهیونیستی در فلسطین بی وقفه ادامه دارد. تقریباً هر روز فلسطینی ها چه جوان و پیر، چه مرد و زن هدف صهیونیست ها قرار گرفته؛ کشته، زخمی و یا اسیر می شوند. رژیم صهیونیستی که تلاش دارد مسجد الاقصی را از نظر زمانی و مکانی تقسیم کند، به این ترتیب زمینه را برای اشغال نهایی فراهم می کند. محاصره غزه نیز همراه با حملات هوایی در حال وقوع با تمام خشونت ادامه دارد.

رژیم غاصب صهیونیستی نه تنها برای فلسطین بلکه برای امنیت و ثبات تمامی کشورهای منطقه یک تهدید بزرگ می باشد. رژیم صهیونیستی همزمان با ترور دانشمندان در ایران، به حملات هوایی خود در سوریه نیز ادامه می دهد. علاوه بر این، حقوق موجود لبنان در آب های بین المللی را غصب کرده و فعالیت های اکتشاف گاز طبیعی را در منطقه ای انجام می دهد که به گفته خود در مرز دریایی با لبنان "جنجال برانگیز" است. بعلاوه، اگر در این منطقه حقی که مدعی شده وجود داشته باشد، این حق کاملاً متعلق به مردم فلسطین است. در این صورت کشورهای اسلامی باید بیشتر از آرمان قدس حمایت کنند و برای صلح و امنیت مردم فلسطین، ملت‌های منطقه و پایان اشغالگری صهیونیست‌ها همکاری کنند.

هشدار صهیونیست ها درباره سفر به ترکیه

هشدار رژیم غاصب صهیونیستی به اتباع به اصطلاح خود درباره خودداری از سفر به ترکیه در روزهای اخیر قابل توجه می باشد. در دوره‌ای که ترکیه در حال توسعه روابط با رژیم اشغالگر است، به بهانه جلوگیری از به اصطلاح ترور علیه صهیونیست ها در ترکیه 'میت و موساد' عملیات مشترکی انجام می دهند. این وضعیت برای یک کشور مستقل قابل قبول نمی باشد.

رژیم صهیونیستی از این طریق در تلاش است تا برای سازمان تروریستی موساد در ترکیه جا باز کند. افزایش تدریجی نفوذ عملیاتی موساد در کشور در درجه اول تهدیدی برای امنیت و ثبات خود ترکیه خواهد بود. در این زمینه ترکیه باید از اقداماتی که دست رژیم صهیونیستی را تقویت می کند و به جاه طلبی های کثیف این رژیم که ترکیه را هدف گرفته کمک می کند، اجتناب کند.

رژیم غاصب صهیونیستی تنها برای فلسطین، بیت المقدس و اقصی تهدید و خطر عرض نمی کند. او یک تهدید و خطر برای ترکیه و کل جغرافیای ما می باشد و باید با آن اینگونه رفتار شود.

(ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها