زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه سابق آلمان گفت: کردها (پ.ک.ک/ی.پ.گ) بهترین متحد ما بودند. ما از آنها سوء استفاده کردیم.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه سابق آلمان عملیات ترکیه در شمال سوریه را ارزیابی کرد.

گابریل با خاطرنشان کردن اینکه اروپا در گذشته به آمریکایی ها گفته بود که در رابطه با عدم اجازه داده شدن به دولتی محلی تحت کنترل پ.ک.ک در مرز ترکیه مواظب باشند، گفت: زیرا ترکیه به یک همچین چیزی اجازه نمی دهد.

گابریل گفت: ما از کارهای پ.ک.ک از سالهای 80، 90 و 2000 تاکنون آگاه هستیم. این را دوباره بگویم: درباره کردها سخن نمی گوییم. ما از گروهکی که ممنوع است، سخن می گوییم. علتش را بگویم. پولشویی با تهدید، تجارت اسلحه، تجارت مواد مخدر، همه اینها برای کمک مالی به جنگ داخلی موجود در ترکیه می باشند. یکی از علل ممنوعیت پ.ک.ک در آلمان همین است. ممنوعیت آن، به علت مرتکب جرم شدن در ترکیه نیست بلکه به علت مرتکب جرم شدن در آلمان است. وقتی که کرد گفته می شود، من آخرین کسی هستم که از آنها دفاع می کنم. ولی کردها (پ.ک.ک/ی.پ.گ) بهترین متحد ما بودند، طوری که ما به عنوان غرب از آنها سوء استفاده کردیم. زیرا ما نخواستیم خودمان وارد سوریه شویم. این را یادآوری کنم. وقتی که جنگ در سوریه شروع شد، اردوغان که آن موقع نخست وزیر ترکیه بود، گفته بود، "باید پرواز به سوریه را ممنوع کنیم. در غیر این صورت اسد مردم خود را بمباران خواهد کرد". ابتدا آلمان و اروپا با این کار مخالفت کردند.

از طرف دیگر، مولوت چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه در پیامی که در حساب تویتری خود نوشت، در رابطه با این بیانات گابریل گفت: برخی هستند که حقایق را بدون ترس با شجاعت بیان می کنند.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها