بیانیه نهایی چهارمین نشست علما که با شرکت علمایی از ترکیه، ایران، عراق و سوریه برگزار شده بود، قرائت شد. در این بیانیه علما و حاکمان کشورهای اسلامی به مواد مهمی فراخوانی شدند.

چهارمین نشست علما که با شرکت علمایی از ترکیه، ایران، عراق و سوریه در استان دیاربکر برگزار شده بود، به پایان رسید.

پس از نشستی که با سه جلسه در 2 روز برگزار شد، بیانیه نهایی قرائت شد.

بیانیه بدین صورت است:

چهارمین بیانیه نهایی  نشست علما

حمد به پروردگار جهانیان، صلاة و سلام بر محمد مصطفی و آل و اصحاب او و همه کسانی پیرو راه آنها هستند، باد.

چهارمین نشست علما که در تاریخ 19 -20 اکتبر 2019 برگزار کردیم، با کمک خداوند با موفقیت به پایان رسید. علمای ارزشمند و اشخاص مهم در این نشست حضور داشتند. پس از ملاحظات درباره تبلیغ اسلامی، بر مواد زیر مطابق شده است:

1- به علت عدم حل مشکلات مردم کشورهای اسلامی براساس عدالت، مشکلات بزرگتر شده و منجر به ورود امپریالیست ها به کشورهای اسلامی، ریختن خون مسلمانان با استفاده از اختلافات میان ما و غارت کردن ثروت های ما می شود.

2- ما حاکمان کشورهای اسلام را فرا می خوانیم تا با رعایت اوامر و اجتناب از نواهی خداوند، با در نظر گرفتن منافع مردم خود، بدون متاثر شدن از نیروهای خارجی، رفتار مستقلی از خود نشان دهند.

3- وظیفه علما با تمسک به اوامیر خداوند و سنت پیامبر اکرم مانند آنچه که در عصر سعادت بود، رهبری کردن مردم در زمینه های مختلف و مشارکت ماثر در حل مشکلات است.

4- علما و حوزه ها برای برگشت تمدن اسلامی به روزهای با افتخار قدیمی خود، مسئولیت بر عهده گرفته و در این رابطه پروژه هایی داشته باشند.

5- برای اینکه جامعه هم از لحاظ عملی و هم از لحاظ اعتقادی در راه وسط بماند، علما باید تلاش کنند: با مناظرات در مسایل فرعی نباید مردم را بخش بخش کرده، بلکه در تاسیس صلح اجتماعی پیشرو باشند.

6- مهمترین ویژگی جداکننده مردم مسلمان از دیگران، باید مشورت خانوادگی باشد. به همین دلیل از علما درخواست می کنیم که با فعالیت های مصمم و عظیم در مقابل افساد جامعه، بخصوص افساد زنان و جوانان بایستند. علما به همراه حوزه ها با جوانان دیدار کرده و انتظارات آنها را برآورده کرده و تا در توان دارند، مشکلات آنها را حل کنند.

7- با در نظر گرفتن ساختار سنتی حوزه هایمان همچنین با در نظر گرفتن نیازهای مردم معاصر، سیستم آموزشی جدیدی متناسب با پرورش نسل جدیدی که پیشرو جامعه می شود، ایجاد شود. برای این کار یک کمیسیونی تشکیل شود.

8- زنان بخش مهمی از امت هستند. آموزش، پرورش، قدردانی از ارزشهای آنها و قرار دادن آنها در موقعیتی که خداوند قرار داده است، وظیفه ای است که نمی توان به تاخیر انداخت.

9- کودکان در سن کم به تحصیل و حوزه ها تشویق شده و مدل آموزشی متناسب با سن آنها ساخته شود. پس از پایان علم اسلامی، دانش پژوهان به عرصه های متناسب با علاقه و استعدادشان جهت دهی شده و برای متخصص شدن آنها در این زمینه  تلاش شود. امکانات و وسایل لازم برای رسیدن به این هدف فراهم شود.

10- وسایل جدید ارتباطات، از نیازهای ضروری عصر ما شده است. بدین دلیل باید علما و حوزه ها آن طوری که لازم است از آن استفاده کنند. بدین صورت، وقتی که فایده هایش به دست می آید، از آسیب های آن دور گردانیده شود.

11- تبلیغ اسلامی، وظیفه دینی ضروری است. به همین دلیل باید علما و حوزه ها اهمیت زیادی به این وظفه بدهند. بنابراین، وظیفه تبلیغ با بصیرت و حکمت و نصایح خوب انجام شده و همانطور که خداوند فرموده است، مبارزه در این عرصه به بهترین صورت انجام بگیرد.

12- به همراه جنگ هایی که در جهان اسلام وجود دارد، به علت ناعدالتی و عدم کفایت اقتصادی، جوانان ما به غرب کوچ می کنند. با ایجاد صلح اجتماعی، از بین بردن ظلم و ایجاد امکانات شغلی در کشورهایمان، همه را به مبارزه برای جلوگیری از این کوچ فرا می خوانیم. باید مبارزه کنیم تا از تمایل جوانان ما به تفکر غربی جلوگیری کنیم.

و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

پس از پایان برنامه، ملا بشیر شیمشک، معاون رئیس اتحاد العلما از شرکت کنندگان قدردانی کرد.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها