دکتر علی ارباش، رئیس امور دینی ترکیه در مسجد سلطان احمد امام جمعه شده و اظهار کرد: در تمدن اسلامی در مرکز زندگی مساجد و نماز خانه ها قرار داشتند. مساجد و نمازخانه ها شناسنامه بلاد اسلامی هستند.

پس از توقف عبادت در مساجد به مدت 2 و نیم ماه به دلیل شیوع کرونا، این چهارمین باری است که نماز جمعه در ترکیه برپا شد.

علی ارباش، رئیس امور دینی ترکیه که اولین نماز جمعه خود را در فاتح اقامه کرده بود، این هفته در مسجد سلطان احمد برپا کرد.

ارباش در خطبه نماز جمعه خود به اهمیت مساجد در تمدن اسلامی پرداخت.

در تمدن اسلامی مساجد و نمازخانه ها در مرکز زندگی قرار داشتند

علی ارباش با حمد به خدا و صلاة به پیامبر اکرم به خطبه جمعه خود شروع کرده و اظهار کرد: از مسجد سلطان احمد و از استانبولمان که از بزرگترین مرکز تمدن اسلامی امان می باشد، سلام بر شما. برادران عزیز! در تمدن اسلامی مساجد و نمازخانه ها در مرکز زندگی قرار داشتند. مساجد مکان هایی هستند که در آنها ارزشهایی مانند ارزش دنیای اعتقاد مسلمانان تا روابط اجتماعی، از آگهی بندگی و مسئولیت تا ساخت حقوق، از آموزش تا صنعت و از زندگی خانوادگی تا رابطه با جامعه در آن با هم آمیخته است.

مساجد و نمازخانه ها شناسنامه بلاد اسلامی هستند

ارباش با اشاره به اینکه اولین کاری که پیامبر اکرم پس از هجرت به مدینه انجام داد، ساخت مسجد بود، گفت: مسجد نبی یک مرکزی بود که در آن نیازهای مادی و معنوی برطرف شده، بی کسان حمایت شده، در رابطه با هرگونه مسئله ای فردی و اجتماعی مشورتهایی صورت گرفته است. همچنین مکتبی است که در آن علم، ادب و عرفان آموزش داده شده است. بنابراین مساجد و نمازخانه ها شناسنامه بلاد اسلامی هستند. مراکز علمی هستند که در آنها اتحاد، محبت، اخلاق عالی، علم و معرفت و حکمت آموزش داده شده است.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها