از کشتار 10 مسلمان در مسجد روستای سوسای دیاربکر ترکیه در 26 ژوئن 1992 توسط پ.ک.ک 28 سال گذشت.

مسلمانانی که در مسجد روستای سوسای شهرک سلوان استان دیاربکر عبادت می کردند، پس از نماز عشا در حیاط مسجد تحت تیرباران پ.ک.ک قرار گرفته و 10 مسلمان در این کشتار به قتل رسیده و 4 نفر زخمی شده بود.

گروه وابسته به پ.ک.ک که با سرباز نظامی وارد محله شده بودند، با کفش های نجس خود به مسجد سوسا حمله کرده و 10 روستایی مظلومی را که پس از نماز برای درس سیره پیامبر اکرم گردهم آمده بودند، مورد هدف قرار داده بودند. پ.ک.ک که می خواست حسین چتین کایا و چند تن دیگر را بروباید، در مقابل ایستادگی با عزت آنها، مثل همیشه چهره خوار خود را نشان داده و مسلمانان آنجا را تیرباران کرده بودند.

عمر چلیک، رئیس انجمن کاروان شهدا در بیاناتی که به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد کشتار انجام داد، گفت: سوسا جایی است که عزت و ایمان دوباره در آن نوشته شده است. در سال 1992، یک شب پ.ک.ک به روستا حمله می کند، در شبی که جوانان مسجد قرآن می آموختند، زندگی مبارک پیامبر را تعریف می کردند و خداوند را یاد می کردند، در لباس نظامی به مسجد می آیند و آنجا برادرانمان را به شهادت می رسانند.

همه برادرانمان که شهید شدند، عاشق شهادت بودند

چلیک با اشاره به مقاومت جماعت مسجد در مقابل پ.ک.ک، اظهار کرد: آنها مقاومت با عزتی نشان دادند، هیچ وقت تن به ذلت ندادند. زیرا همه برادرانمان که شهید شدند، عاشق شهادت بودند. همه آنها برای شهادت به هم دعا می کردند. خداوند مقام شهادتی را که نصیب همه نمی کند، نصیب آنها کرد.

چلیک با تاکید بر کلمه شهادت گفت: همانطوری که پیامبرمان فرمودند، قله این دین، مبارزه و جهان است. نتیجه جهاد نیز شهادت است. خداوند در قرآن بشارت می دهد که شهدا نمی میرند و زنده هستند و در نزد پرودرگار روزی داده می شوند و کسانی که پس از آنها می آیند ترسی ندارند.

جوامعی که شهادت را از سینه خود پاک کردند، محکوم به تن کردن لباس ذلت هستند

چلیک با اشاره به اینکه آرزوی شهادت اسلام را زنده نگه می دارد، بیان کرد: زیرا جوامعی که مفهوم مرتبه شهادت را از دست دادند، از قلبشان پاک کردند، محکوم به پوشیدن لباس ذلت هستند. وقتی که به تاریخ بشر نگاه می کنیم، می بینیم هر جامعه ای که از زمان آدم علیه السلام تاکنون آرزوی شهادت کرده است و برای شهید شدن تلاش کرده است، آن جامعه هیچگاه اسیر نشده و تحت سلطه کسی قرار نگرفته است.

شهید مانند شمع است، برای روشن کردن اطراف خودش را فدا می کند

چلیک در آخر افزود: شهید مانند شمع است.همانطوری که شمع برای روشن کردن اطراف خودش را فدا می کند، شهید و شهادت نیز برای اینکه بقیه در روشنایی بمانند، خودشان را فدا می کنند. از خداوند می طلبیم که مقام شهدا را عالی قرار دهد و ما را نیز یک لحظه هم از راه آنها جدا نکند و شهادت را در پشتیبانی ما قرار دهد و در دعاهایمان شهادت را کم نکند.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها