بیانیه نهایی ششمین نشست علما که توسط اتحاد علما و حوزه ها برگزار شده بود، منتشر شد.

ششمین نشست علما که با شرکت تعداد زیادی از علما برگزار شد، پایان یافت. در نتیجه سخنرانی، ارزشیابی و مشورت ها، بیانیه نهایی منتشر شد.

بیانیه نهایی بدین صورت است:

1 - واضح است که برآورده کردن هدف اتحاد مسلمانان، خیلی آسان نیست. به همین دلیل وقتی که سخن از اتحاد مسلمانان به میان می آید می دانیم که این هدف به زودی صورت نمی گیرد. ولی این وضع نباید از اقداماتی که می تواند در این راه صورت بگیرد جلوگیری کند. زیرا هر مرحله ای که در این راه از آن عبور شود، ما را به هدف نزدیکتر خواهد نمود. در این چارچوب، اولین قدمی که در این راه برداشته می شود، دوستی مسلمانان از ته قلب بوده و شرایط هرچه هم که باشد تصمیمی که مسلمانان در رابطه با حمله نکردن به هم صورت بگیرد، مرحله ای خیلی مهمی خواهد بود.

2 - مقاومت با عادی سازی روابط با اسرائیل و دشمنی با اسرائیل تا زمان ترک بلاد مقدس وظیفه همه امت است. این مقاومت همچنین استعداد گردهم آوردن مسلمانان حول قدس و مسجد اقصی را نیز دارد. بی شک بیدار کردن امت در این رابطه وظیفه علمایی است که بیش از همگان متوجه این اوضاع می باشند.

3 - جهان غرب متوجه است که بزرگترین مانع آنها در راه برقراری تصور تنها تمدن زنده بودنشان، تمدن اسلامی است. به همین دلیل با همه امکاناتی که در دست دارد، به مسلمانان و اسلام حمله می کند. مهمترین وظیفه ما در مقابل این حملات، قرار دادن آنها در دید جهان و نشان دادن بزرگی تمدن اسلامی به همه جهان در مقابل هرگونه دشمنی می باشد.

4 - بیماری کووید 19 همانطوری که همه جهان را تحت تاثیر قرار داده است، ما را و جامعه ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است. آنطور به نظر می رسد که این تاثیر چند سال دیگر ادامه خواهد داشت و شاید هم با شیوع های جدید این وضع طول خواهد کشید. به همین دلیل باید عادت کنیم تا با اینگونه بیماری ها زندگی کنیم و اجازه ندهیم این پاندمی از اجرای مسئولیت های اجتماعی ما از قبیل عبادت، علم، تدریس... جلوگیری کند.

5 - همانطوری که بدون یاد کردن صلاح الدین ایوبی نمی توان تاریخ قدس را نوشت، همچنین بدون یاد کردن کُرد ها نمی توان تاریخ قدس را نوشت. کُردها همانطوری که در دوره های پیشین متوجه مسئولیت های خود در مقابل قدس هستند، هم اکنون نیز متوجه مسئولیت های خود هستند.

6 - کتاب های عقاید قدیمی ما به حملاتی که  در زمان خود نسبت به اسلام صورت می گیرد، بهترین پاسخ را داده اند. امروز از جهات مختلفی حملاتی صورت می گیرد. نمی توانیم به حملات امروزه با کتاب های قدیمی پاسخ دهیم. به همین دلیل باید در جغرافی کُرد ها نیز مانند همه جهان نسبت به حملاتی که به اعتقاد اسلامی صورت می گیرد، فعالیت های جدی صورت بگیرد و حملات با دلایل منطقی قانع کننده برطرف شود.

7 - لزوم مسئولیت دینی، دفاع هر صاحب حق از حقوق خود است. امروز مردم کُردنژاد از حقوق انسانی خود محروم می مانند. دفاع از این حقوق و تلاش برای برقراری این حقوق یک وظیفه دینی و انسانی است.

8 - همانطوری که تفرقه و تکه تکه شدن در هرگونه بدی را باز می کند، اتحاد و برابری نیز در هرگونه خیری را باز می کند. در این رابطه نقشی که علما برای رسیدن به نقطه ای که می توانند درگیری های داخلی کردها را با گفت و گو حل کنند، بزرگ است. بی تردید برای اینکه علما این نقش را ایفا کنند، باید مسئولیت اهل ریاست را داشته باشند.

9 - کُردها به عنوان عضو مهم امت اسلامی در طول تاریخ در رابطه با اسلام و کلیات فرهنگ اسلامی آثاری به جا گذاشتند. از ابن صلاح تا ابن اثیر، از آمدی تا ابن تیمیه و امروزه از بابانزاده احمد نائم تا استاد سعید نورسی هزاران عالم پرچم علم را برافراشته و به اذن خدا امروز نیز این پرچم را در دست خواهند داشت.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

Bizi Takip Edin

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها