ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları 229 sivili

CENTCOM'un şubat ayı raporunda, IŞİD'le mücadele kapsamında ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçaklarının Irak ve Suriye'deki hava saldırılarında katlettiği 229 sivil için "yanlışlıkla öldürüldü" denilerek geçiştirildi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM)'nın raporuna göre, 2014 yılının ağustos ayından 2017 yılı şubat ayına kadar ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçakları Irak ve Suriye'deki hava saldırılarında 229 sivil öldürüldü. Katledilen sivillerin raporda, "yanlışlıkla öldürüldüğü" denilerek geçiştirilmesi ise tepki çekti.

Raporda ayrıca aynı süre zarfında Irak ve Suriye'de toplam 18 bin 645 hava saldırısının düzenlendiği belirtildi. Raporda, sivil kayıplarının toplam 229 olduğu açıklandı.

Ancak yerel kaynaklar ve koalisyonun hava saldırılarını yakından izleyen birçok bağımsız sivil toplum örgütü, Irak ve Suriye'de çok daha fazla sivilin ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının saldırılarında hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Suriye ve Irak'taki hava saldırılarını ağırlıklı olarak yerel kaynaklardan izleyen Airwars adlı haber sitesinde ise koalisyon uçaklarının şu ana kadar 2 bin 831 sivilin ölümüne neden olduğu yer alıyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler