Ahmet Yaşar Hocaefendi hayatını kaybetti

Nakşibendi şeyhlerinden ve Türkiye'nin önde gelen ilim adamlarından Ahmet Yaşar Hocaefendi bir suredir tedavi gördüğü Trabzon Ahi Evren Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

Bir suredir Trabzon Ahi Evren Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören Nakşibendi şeyhlerinden ve Türkiye'nin önde gelen ilim adamlarından Ahmet Yaşar Hocaefendi hayatını kaybetti.

Merhum Ahmet Yaşar Hocaefendi'nin cenazesi 9 Mart Çarşamba günü Trabzon İskender Paşa Camii'nde öğle namazindan sonra kılınacak cenaze namazını müteakip Of Ballıca köyündeki aile kabristanına defnedileceği öğrenildi.

Bilindiği üzere Ahmet Yaşar Hocaefendi'nin eşi Hatice Yaşar ise 6 Mart tarihinde vefat etmiş, dün öğle namazını müteakip Arsin İlçesi Yeşilyalı (Falkoz) Beldesi'nde kılınan cenaze namazından sonra Of Ballıca Beldesindeki aile kabristanına defnedilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'un yetiştirdiği önemli âlimlerden biri olan Ahmet Yaşar'ın vefatı dolayısıyla taziyede bulunduğu da öğrenildi.

Hayatı

1934 yılında Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya gelen Ahmet Yaşar Hocaefendi küçük yaşlarda ilim tahsiline başlamış ve icazet aldığı 1959 yılından itibaren birçok talebe ve ilim adamının yetişmesine vesile olmuştur. "Mesuliyetimiz Rasûlullah Efendimizin mirasını kökleştirmektir." düsturuyla, Kuran ve İslam davasını Türkiye'nin her köşesinde anlatmak için bir ömür her türlü çileye ve meşakkate katlanmıştır.

1960 yılında Nakşibendi meşayıhından Gümüşhanevi dergâhına mensup Hacı Abdurrahman Beşikçi Efendi ile tanışan Ahmet Yaşar Hocaefendi, hocasının vefatı olan 1972 yılından itibaren aynı vazifeyi devam ettirmiştir.

Merhum Ahmet Yaşar Hocaefendi eserlerinden bazıları şöyle:

-Akâid Sohbetleri

-ölümde Gömülü Hayat

-Çam Kozalağındaki Sır

-Siyah Ayna

-İlim Nuruyla Kemale Ermek

-Varlık Dairesinin Kalbi

-Hulasatu'l Âbidin (ömer Adıgüzel - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler