Bakan Fakıbaba: 3 sene sonra artık et ithal etmeyeceğiz

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, kırmızı et ithalatına ilişkin, "Bu ithalatının geçici olduğunu bilmenizi istiyorum. Göreceksiniz, 3 sene sonra biz artık et ithal etmeyeceğiz." dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir dizi inceleme, açılış ve istişarelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldiler.

Bakanlar Fakıbaba ile Tüfenkci, sabah saatlerinde ilk olarak valiliğe ziyarette bulundu.

Valilik ziyaretinden sonra, Tüfenkci ve Fakıbaba, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısmında Sawgın ve Prese fabrikaların açılışına katıldılar.

 Açılış töreninde bir konuşma yapan Tüfenkci, Türkiye’nin GDO’suz pamuk üreten ülkeler arasında en verimli pamuk üretimini yapan ülke olduğunu ifade etti.

Tüfenkci, “Bu açılışını yaptığımız tesis, bu bölge ve şehir için bir başlangıçtır. İnşallah diğer bölgelerimizde ve diğer ilçelerimiz de de buna benzer tesislerle çiftçinin emeğinin alın terinin değerlendirildiği tesisleri hayata geçireceğiz. Baktığımız zaman dünya pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 80’nin Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 ülke tarafından gerçekleştirilmektedir. Dünya pamuk verimliliğinde Türkiye dünyanın ilk 5 ülkesinden biridir. Ve Türkiye yüzde yüz GDO’suz pamuk üreten ülkeler arasında en verimli pamuk üretimini yapan ülkedir." dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Bakan Fakıbaba, kırmızı et ithalatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fakıbaba, "Ben hayvancılıkta, gerçekten hayvanın ithal edilmesine karşı olan bir kardeşinizim. Ama benim arkadaşlarım ve vatandaşlarım et yemek zorunda. 2002 yılında, biz iktidar olmadan önce tüketilen kırmızı et miktarı insan başına düşen kilogram olarak, 6,1 kilogram iken, bugün 14,7 kilograma çıkmıştır. Biz plan ve programlarımızı yaptık, bunu 15 kilograma çıkaracağız. Şu anda üretimimiz yeterli değildir. Ama benim insanlarım, benim torunlarım, benim gençlerimin de kırmızı et ihtiyacı vardır. Bu ithalat geçicidir. Ben size söz veriyorum. Bu ithalatının geçici olduğunu bilmenizi istiyorum. Göreceksiniz, 3 sene sonra biz artık et ithal etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı. (Hüseyin Sayhar-İLKHA)

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler