​Gaziantep’te düzenlenen "Asr-ı Saadetten Günümüze Aile" konulu programda, son zamanlarda boşanma oranlarının artmasının nedeninin evliliğe yeteri kadar değer verilmediğinden kaynaklandığına dikkat çekildi.

Gaziantep’te selamlık sohbetleri kapsamında "Asr-ı Saadetten Günümüze Aile" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, Hz. Muhammed’in  peygamberlik yönünün yanı sıra insani yönünün de dikkate alınmasını ve evlilik hayatının örnek alınmasını istedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferans Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda katılımcılara hitap eden Döngeloğlu, Allah’ın kendi isteğiyle insanlara evliliği sevdirdiğini Hz. Adem’in cennette yaratılmasına rağmen yine de mutlu olmadığını, bunun üzerine Allah’ın onun parçasından Hz. Havva’yı yarattığını söyledi.

Hiçbir peygamberin eşini boşamadığını hatırlatan Döngeloğlu, bu dünyada yaratılan her şeyin kendi içerisinde bir musibeti olduğunu belirterek, insanın bütün noksanlarının aile tarafından kapatıldığını ve Hz. Muhammed’in "Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim" hadis-i şerifini anımsattı.

Hz. Muhammed’in evliliği kolaylaştırın yönündeki tavsiyelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Döngeloğlu, günümüzde evliliğin zorlaştırıldığını ve bunun ise yanlış bir durum olduğunu belirtti.

Günümüzde evlilik kurumunun çok küçük nedenlerle çatırdamaya başladığını dile getiren Döngeloğlu, boşanmalardaki artış nedenini evliliğe yeteri kadar değer verilmemesine bağladı.

Döngeloğlu, eşlerin birbirine sevgiyle yaklaştıklarında evlilik kurumunun nefes alacağını da sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler