Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi ve İhvan üyelerine verilen idam cezalarına tepki gösteren İmam Hatipliler, Mısır yönetimine mektuplar göndererek idam kararlarının geri çekilmesini istedi.

Mersin İmam Hatipliler Derneği öncülüğünde basın açıklaması yapan İmam Hatipliler, halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve İhvan-ı Müslim üyelerine verilen cezaların geri alınması için Mısır Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı ve El Ezher Üniversitesine mektup gönderdi.

Ellerinde "Kardeşlik Bedel İster", "Seninleyiz Mursi", "Ne Darbe Ne Sisi özgür Mısır özgür Mursi" yazılı pankartları taşıyan grup Merkez Postanesi önünde bir araya geldi.

Grup adına basın açıklaması okuyan Mersin İmam Hatipliler Derneği Kadın Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Esman Akbaş, "Muhammed Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararları karşısında büyük bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. Bu kararların hukuksuz olduğunu ve adaletin yeniden tecelli etmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

"Allah'ın da bir hesabı vardır"

"İçerisine girdiğiniz kirli ittifaklarınız sizi Allah'ın azabından da koruyabilecek mi? diye Mısır yönetimi ve El Ezher yönetimine seslenen Akbaş, "Bildirmek isteriz ki, Mursi ve arkadaşlarının uğradığı haksızlık ve zulüm Türkiye gençliği tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmakta. Vicdanlarda derin yaralar açmaktadır. Bugün kazanmış gibi görünebilirsiniz ama Allah'ın da bir hesabı vardır. Ve bu hesabın ne zaman ve nerede sizi yakalayacağını asla bilemezsiniz. Ne yazık Mısır tarihine Müslüman kimliğine ümmetin gönlünde taht kurmuş fikir ve düşünürlerin davasına sadık kalmak yerine İslam beldelerini kan gölüne çeviren sinsi düşmanların yanında saf tutmanız. Bu durum Müslümanların hafızasına bir ibret vesikası olarak kazınacaktır." şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Türkçe ve Arapça yazılmış olan mektuplar grup tarafından Mısır Cumhurbaşkanlığı'na, Adalet Bakanlığına ve El Ezher Üniversitesine gönderildi.

Mektupların gönderilmesinin ardında grup sessiz bir şekilde dağıldı. (Osman öksüz - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler