İstanbul Havalimanı kargo terminalinde bir ton 745 kilogram uyuşturucu ele geçirildi. Bunun Türkiye'deki havalimanlarında ele geçirilmiş en yüksek miktarda uyuşturucu olduğunu açıklandı.

Yakalanan uyuşturucunun ağırlığının rekor miktarda oluşu kadar, cinsi de dikkat çekti. Gümrük Muhafaza ekiplerince ele geçirilen uyuşturucu maddenin yeni nesil uyuşturuculardan olan Kratom maddesi olduğu tespit edildi. Bu uyuşturucunun dünyada bugüne kadar sayılı kolluk teşkilatı tarafından yakalandığı, Türkiye’de ilk defa Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü birimlerince ele geçirildiği kaydedildi.

 Gerçekleştirilen tarihi yakalamada, ilk olarak Gümrük Muhafaza ekiplerince İstanbul Havalimanı Kargo terminalinde bulunan eşyalar risk analizine tabi tutuldu. Bakanlığın bilgi sistemleri üzerinden yapılan çalışma neticesinde Endonezya’dan getirilen ve ABD’ye gönderilecek bir kargo riskli olarak değerlendirildi. Bunun üzerine söz konusu kargonun bulunduğu alana giden muhafaza memurlarınca eşya inceleme altına alındı. Şüpheli gönderi öncelikle uyuşturucu tespiti konusunda uzman dedektör köpekler ile kontrol edildi.

Dedektör köpeklerin tepki vermesi üzerine gönderiden numune alınarak narkotik madde test kitinde analiz gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen analiz sonucu eşyanın bitki temelli yeni nesil uyuşturuculardan Kratom olduğu anlaşıldı.

Ele geçirilen 1 ton 745 kilogram ağırlığındaki uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 70 milyon Türk lirası olduğu belirlendi.

Yakalanan uyuşturucuya el konulurken konuya ilişkin olarak yürütülen soruşturmaya devam ediliyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler