Kayseri'nin Tomarza ilçesinde vatandaşların ihbarı üzerine başıboş dolaşan Dogo Argentino ırkı köpek Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Tim Komutanlığınca yakalanarak hayvan bakım evine teslim edildi.

Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Tim Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "12 Ocak 2022 tarihinde Tomarza ilçesi, Işıklar mahallesinde icra edilen devriye esnasında, vatandaşlar tarafından bir köpeğin mahalle içerisinde başıboş olarak dolaştığının bildirilmesi üzerine, mahalle içerisinde yapılan araştırma sonucu başıboş olarak dolaşan köpeğin, Dogo Argentino ırkı tehlike arz eden hayvan olduğu tespit edilmiş olup, mahallede yaşayan vatandaşlara saldırmasını önlemek amacıyla yakalanarak muhafaza altına alınmıştır." denildi.

Muhafaza altına alınan Dogo Argentino ırkı köpeğin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu esasları doğrultusunda, bakımı, rehabilitasyonu ve kısırlaştırma işlemlerinin yapılması için Talas Belediye Başkanlığı Hayvan Bakım Evine teslim edildiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer verildi:

"Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler ile bunların melezlerini elinde bulunduranlar 14 Ocak 2022 (son iki gün) tarihine kadar hayvanlarını kısırlaştırarak, PET-VET sistemine kaydettirmek üzere Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir. Aksi takdirde tehlike arz eden köpek ırklarını üreten, sahiplenen, sahiplendiren, barındıran, besleyen, takas eden, sergileyen, hediye eden ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapana Kanun’un ilgili maddeleri doğrultusunda 14.982 TL idari para cezası verilir ve bu hayvanlara el konulur." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler