Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında 31 PKK mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hakkâri'nin Yüksekova İlçesindeki 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığında inceleme ve denetlemede bulundu.

Bakan Akar burada, Avaşin-Basyan bölgesinde yürütülen Pençe-Yıldırım Operasyonu'nun Harekât Merkezinde faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Operasyon bölgesindeki komutanlarla telsiz vasıtasıyla konuşan Bakan Akar, operasyonla ilgili bir dizi talimat verdi.

Bakan Akar, daha sonra Şırnak Harekât Merkezi ve bölgesindeki komutanlarla uzaktan görüntülü görüşme yöntemiyle konuştu ve talimatlar verdi. Buradaki konuşmasında, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarının şu ana kadar çok başarılı bir şekilde devam ettiğini bildiren Bakan Akar, şunları kaydetti:

Şu anda Irak'ın kuzeyinde belli yerlerde bunların varlıklarını sürdürmeye çalıştıklarını biliyoruz. Bunları oradan da söküp atacağız inşallah. 23 Nisan saat 17.40'tan itibaren topçularımızın başlattığı atışlarla Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları başlamış bulunuyor. Bu operasyonlar sonuna kadar devam edecek. Faaliyetlerimiz planlandığı şekilde sürüyor. Şu ana kadar kara ateş destek vasıtalarımızla toplam bin 132 hedef ateş altına alındı. Hava Kuvvetlerimiz de bir bütün olarak büyük bir başarı gösterip, toplam 120 hedefi etki altına aldılar. Bunlarla birlikte teröristlerin büyük zayiat verdiğini değerlendiriyoruz. Şu ana kadar Hava Kuvvetlerimizin, topçularımızın açtığı ateş sonucu ne kadar teröristin etkisiz hâle geldiğini bizim görmemiz mümkün olmamakla birlikte, bizzat kara unsurlarımız tarafından, komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 31’dir. Bu arada maalesef 6 arkadaşımız yaralandı. Bu arkadaşlarımızın tedavisi için devletimiz seferber olmuş durumda.

Operasyonlarda SİHA, İHA ve silahlı helikopterlerin de kullanıldığını vurgulayan Bakan Akar, her unsurun görevini etkin ve başarılı bir şekilde yerine getirdiğini kaydetti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler