Çin'in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Yu Jianhua, son zamanlarda Gazze'de yaşanan ve ciddi can kaybına yol açan şiddetli çatışmalardan büyük kaygı duyduklarını belirtti.

Çin'in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Yu Jianhua, Gazze'de yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ciddi can kaybına yol açan şiddetli çatışmalardan büyük kaygı duyduklarını belirten Yu Jianhua, dün BM İnsan Hakları Konseyi'nde düzenlenen Gazze'ye ilişkin özel toplantıda, israile seslenerek, gerginliği tırmandırmaktan kaçınmaya çağırdı.

Çin'in silahın kötüye kullanılmasına karşı çıktığını belirten Yu Jianhua, israili, sivillere yönelik şiddet eylemlerini derhal durdurmaya çağırdı.

Yu, Çin'in Filistin ve israilden BM'nin ilgili kararlarına göre, barış görüşmelerini bir an önce başlatmalarını ve Küdüs'ün nihai statüsü sorununu diyalog yoluyla çözmelerini beklediğini dile getirdi.

Çin'in her zaman Filistin halkının yasal hak ve çıkarlarını yeniden elde etmek için mücadele ettiği haklı davayı desteklediğini belirten Yu, "İki Devletli Plan" ve 1967 yılında belirlenen sınırlar temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenlik ile bağımsızlığa sahip bir Filistin devleti kurulmasına destek verdiklerini kaydetti.

Çin'in Filistin sorununu çözmek üzere "dört maddelik öneri"yi ileri sürdüğüne dikkat çeken Yu, ilgili taraflarla bu konudaki temasları sürdürerek, sorunun bir an önce kapsamlı, adil ve kalıcı olarak çözülmesini hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler