“Teknolojinin doğru desteklenmemesi olumsuzluklara sebep olur”

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, teknolojinin doğru desteklenmemesi halinde olumsuz bir takım etkilere sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” münasebetiyle yazılı bir açıklama yaparak teknolojinin doğru kullanılmadığı takdirde faydadan çok zarar olabileceğini belirtti.

10 Ekim gününün, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edildiği belirtilen açıklamada, “Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması ‘Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı’ olarak belirlenmiştir. Bu tema çerçevesinde yeni neslin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmayı, uzun vadeli çalışmalarımızda ise gençlerin dayanıklılığını arttırmayı ve önlenebilir ruhsal hastalıkları önlemeyi hedeflemekteyiz.” denildi.

Hayattaki hızlı değişimlerin faydalı olduğu kadar zararlı da olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, “Gençlik dönemi, bireyin yetişkin rolüne hazırlandığı, kimliğini oluşturmaya başladığı çok önemli bir dönem olmakla birlikte, önemli ruhsal hastalıkların ortaya çıkma riskini de barındıran bir dönemdir. Günümüz gençleri daha önceki dönemlerden daha farklı ve daha hızlı değişimlerin olduğu bir dönemde yaşamakta, yoğun olarak teknolojik gelişmelere maruz kalmaktadır. Bu hızlı değişim ve gelişmeler, onların hayatında olumlu olduğu kadar, doğru olarak desteklenmediğinde olumsuz bir takım etkilere de sebep olabilmektedir. Gençlerin birçoğu teknolojinin sunduğu sanal ilişkilerle bağ kurmaya çalışırken sosyal etkileşimin azlığı onları yalnız hissettirmektedir. Ruh sağlığını güçlendirecek ya da psiko-sosyal destek alabilecekleri doğru kaynakları da bilememektedir. Bu nedenle onların doğru yönlendirilmeleri ve psiko-sosyal yönden aradıkları destekleri nereden bulacakları konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir.” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, gençler ve ruh sağlığına dikkat çekmek üzere 10 Ekim’de Batman Üniversitesi Merkez Kampüste, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi’nde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ndeki İl Halk Kütüphanesi’nde ve sağlık merkezlerinde eş zamanlı gençlere ve öğrencilere yönelik ‘Psikolojik Dayanıklılık’ konulu seminer verileceği kaydedildi.

Öte yandan, Batman Üniversitesi Merkez Kampüsteki etkinlikte İl Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM ) danışanları tarafından resim ve sergi gösterisi yapılacağı kaydedildi. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler