https://ilkha.com/files/news/thumb/“Çinlilerin beş yıl içinde kuracakları 200 fabrika ne oldu?”

2011 yılında Çinliler tarafından Niğde’de 200 fabrika kurulacağı açıklanmalarının üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen hiçbir gelişmenin olmadığını Meclis gündemine taşıyan Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bakanlıktan konuyla ilgili açıklama istedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde Teknoloji Parkı kurulacağı ve Çinlilerin buraya 200 fabrika açacağının açıklanmasının üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen bu konuda bir gelişme olmamasını, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yönelttiği sözlü soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

Bakan Faruk Özlü, Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine Meclis Genel Kurulu’nda yanıt verdi. Bakan Özlü, 2012 yılında başlayan Türk-Çin endüstriyel parkı görüşmelerinin devam ettiğini,  bugüne kadar Çin Halk Cumhuriyeti'nden çok sayıda büyük sanayicinin bölgeye gelerek karşılıkla görüş alışverişinde bulunulduğu, ifade ederek, konuya ilişkin olarak altı adet Çin sermayeli şirketin kurulduğunu ve bunlardan hâlihazırda bölgede bir adet Çin sermayeli firmanın da faaliyete geçtiğini  söyledi

Bakan Özlü, Niğde Bor Karma ve Deri İhtisas OSB'de yatırım yapmak isteyen Çinli sanayiciler için 400 hektar OSB genişleme alanının yatırıma hazır hâle getirilmesinden sonra Türk-Çin İş Adamları Derneğiyle görüşmelerin devam edeceğini de sözlerine ekledi. 

“Niğde’ye yeterli destek verilmiyor”

Bakanın açıklaması sonrası değerlendirmelerde bulunan Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2011 yılında Niğde'ye Çinlilerin 200 fabrika kuracağı bilgisinin gazete manşetlerinde yer aldığını ve o günden bu yana ne Çinliler geldiğini ne de 200 fabrikanın kurulduğunu belirterek, “Kamuoyunda şöyle algılanıyor, sanki bunlarla ilgili bir çalışma varmış gibi görülüyor. Niğde'ye havaalanı yapılmazsa Çinliler gelmiyor. Onun için Niğde'ye mutlaka bir havaalanı yapılması gerekiyor. Ayrıca bunun dışında Niğde'deki bazı kurumlar bu dönemde kapandı. Örneğin BİRKO Niğde'nin lokomotif fabrikalarından biriydi ve halı sanayisinde, iplik sanayisinde çok önemli bir kuruluştu. Ne yazık ki arsası şimdi inşaat alanına dönüştü. Bu konularda Hükûmetin Niğde'ye yeterli destek verdiğini düşünmüyoruz” diye konuştu. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler