SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, PKK/HDP yandaşları tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarıyla ilgili bir soru üzerine suçlunun sistem olduğunu söyledi.

Saadet Partisi Batman İl Teşkilatı 5. Olağan Kongresi için Batman'a gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, kongre öncesi basın mensuplarından gelen sorulara cevap verdi.

6-7 Ekim'de vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının katillerinin 25-30 gün geçmesine rağmen bulunamaması fakat asker ve polise düzenlenen saldırıların faillerinin kısa sürede bulunmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Kamalak, "Eğer probleme gerçek çözüm arıyorsak, onun da, bunun da katili sistemin kendisidir." ifadelerini kullandı.

Asli failin sistemin kendisi olduğunu belirten, "Diğerleri teferruattır. Hakkı hâkim kıldığımız takdirde kanaatimce problem kalmaz. Hakkı hâkim kılmamız lazım. Yani herkesin insanca yaşayabileceği bir düzen tesis etmemiz lazım." dedi.

"Yerin üstü karın doyurmaz hale geldi, çünkü üretim yok"

Karaman'ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden faciasına değinen Kamalak, AK Parti'nin vatandaşlara dağıttığı kömürlerin o madenlerden çıkarıldığını söyledi.

Soma Kömür madeni işletme sahibinin faciadan önce bir açıklama yaptığını dile getiren Kamalak, şunları kaydetti: "İşletme sahibi devletin 136 dolara mal ettiği kömürü biz 24 dolara getiriyoruz diyordu. Biz de Saadet Partisi olarak şunu söylüyoruz; Hayır doğru konuşmuyorsunuz, 24 doların üzerine 301 canı da ekleyin. Bu kömürlerin alıcısı hükümet, tüketicisi seçmen, ölüm işçinin ve matem milletindir. Yerin üstü karın doyurmaz hale gelmiş çünkü üretim yok. Geçen yıl burada bir kuruma 300 işçinin alınacağı ilan edilmişti, 14 bin Batmanlı genç işçi başvurmuştu. Bu haberi okuyunca çok üzüldüm. Emeğin tasarrufu ancak üretime dönüştürmekle mümkün olabilir."

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler