​Yusufî mahkûmların özgürlüklerine kavuşturulması için Adana’daki STK’ları ziyaret eden 28 Şubat ve FETÖ Mağduru Aileler İnisiyatifi, HÜDA PAR yetkililerine verilen cezaların onanmasının kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

28 Şubat ve FETÖ Mağduru Aileler İnisiyatifi Adana Koordinatörlüğü yetkilileri, Yusufî mahkûmlar ve yaşanan mağduriyetler hakkında bilgilendirmede bulunup destek talebinde bulunmak üzere Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Başkanı Mahmut Eraslan’ı ziyaret etti. Yapılan görüşmede, 28 Şubat ve FETÖ mağduru Yusufî mahkumların özgürlüğe kavuşturulması gerektiği anlatılırken HÜDA PAR yetkililerine verilen cezaların onanmasının ise "Yusufîlerimizin özgürlüğünü beklerken Bünyaminlerimize göz diktiler" şeklinde yorumlandığı belirtildi.

Ziyarette konuşan 28 Şubat ve FETÖ Yargısı Mağduru Aileler İnisiyatifi Adana Koordinatörü Orhan Erkuş, şu an itibarıyla 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağduru yaklaşık 600 mahkumun cezaevinde olduğunu kaydetti.

"Yeni Türkiye bu mu?"

İnisiyatif olarak Yusufilerin mağduriyetlerinin bitmesini beklerken yeni yeni hukuksuzluklarla karşılaşıldığını işaret eden Erkuş, "Biz bu mağduriyetlerin bitmesini beklerken yeni yeni mağduriyetlerin çıktığına şahidiz. Kamuoyunun da bildiği gibi HÜDA PAR yetkililerinden Bahattin Temel ve Sait Şahin ile Doğruhaber gazetesi yazarlarından Fikret Gültekin’e cezalar verildi. Biz Yusuflarımızın zindandan çıkmasını beklerken bazıları Bünyaminlerimize göz diktiler. Bunun üzerine ‘Yeni Türkiye bu mu?’ sorusu aklımıza geliyor. Biz Hükümet yetkililerine, Adalet Bakanına ve İçişleri Bakanına sesleniyoruz ve diyoruz ki artık bu zulüm yeter. Artık bu mağduriyetleri görün. Yusufî mahkumlarla birlikte anneleri ve çocuklarının çektikleri bir an önce görün. Adalet kainatın ruhudur, adalet mülkün temelidir, diyoruz." diye konuştu.

"Yusufîler için af değil adalet istiyoruz" diyen Erkuş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cü olduğu tespit edilen binlerce yargı mensubunun açığa alındığını ve bu hakimlerce verilen kararların da gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Erkuş, yıllardır mağdur edilen bu insanlar için yeniden yargılanma yolunun açılması gerektiğinin altını çizdi.

 "Af değil adalet ve yeniden yargılanma isteniyor"

ASİM Başkanı Mahmut Eraslan da 28 Şubat sürecinde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti. Bu süreçte yaşanan hukuksuzluklara karşı artık adaletin tecelli etmesi gerektiğini ifade eden Ersalan, "Geçmişte, FETÖ denilen terör örgütü devletin birçok kademesine sızdığı ortaya çıktı. Bunların içerisinde yargıda/adliyede görev yapanlar da var. İlahi adalettir ki birilerini mahkum ederken kendilerinin de yaptığı kötülükler ortaya çıkmış oldu. Burada ABD’nin ajanlığını yapan bir terör örgütünün müntesibi olanlar bu cezaları vermişse bunların verdiği kararların tabi ki gözden geçirilmesi lazım. Burada kimseden af istenmiyor. Ne isteniyor?  Adalet  ve yeniden yargılanma isteniyor."diyerek 28 Şubat sürecinde yaşanan hukuksuzlukların son bulması gerektiğini vurguladı.

"Bir an evvel yapılan yanlıştan dönülmeli"

HÜD A PAR Genel Başkan Yardımcılarından Sait Şahin, M. Bahattin Temel ve Gazeteci Fikret Gültekin'e verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasını onamasını da eleştiren Eraslan, "Yanlışın neresinden dönülürse kardır. Bu konuda tam bir düzeltme beklenirken bakıyoruz bir siyasi partinin yönetici ve üyeleri hakkında ceza veriliyor. Bu Türkiye’yi ileriye taşıyacak bir şey değil. Çevremizi kuşatan o iç ve dış şer güçlere, ülkenin altını oymak isteyenlere karşı gardımızı almamız gerekirken kendi içerimizdeki insanlarımızı mağdur etmenin, bazı insanları ötekileştirmeye çalışmanın hiçbir anlamı yok. Bir an evvel yapılan bu yanlıştan dönülmeli, aklı selim galip gelmeli." diyerek Hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler