Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Solmaz, TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı.

Doç. Dr. Solmaz'a ödülü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törende verildi.

Bu yıl 50. si düzenlenen TÜBİTAK Bilim, özel ve Teşvik ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ramazan Solmaz, Türkiye'nin en prestijli bilim ödülü olarak kabul edilen ve Türkiye'de bilimin Nobeli olarak görülen TÜBİTAK ödülünü ilk defa Bingöl'e kazandırdı.

Temel Bilimler alanında bu yıl toplam 4 kişinin layık görüldüğü teşvik ödülü Doç. Dr. Solmaz'a , ‘Elektrokimya/malzeme/enerji alanında, korozyon, yenilenebilir enerji kaynakları ve malzeme teknolojisi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları' nedeniyle verildi.

Doç. Dr. Solmaz ödülünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törende, YöK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç'tan aldı. Doç. Dr. Solmaz, ödül törenine Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş ve ailesi ile birlikte katıldı.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Doç. Dr. Ramazan Solmaz'ı tebrik ederek; "Üniversitemize, ilimize ve bilim dünyasına yapmış olduğu önemli katkılarından dolayı kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dilerim." ifadelerini kullandı.

Yeni kurulan üniversiteler arasında bir ilk

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul ve Ankara'da bulunan üniversitelerin ağırlığını koyduğu ödül töreninde, bu yıl Ankara ve İstanbul üniversiteleri dışında Bingöl Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Ege Üniversitesi akademisyenleri de ödül aldı.

2006 yılı ve sonrasında kurulan üniversiteler içerisinde ise, Bingöl Üniversitesi öğretim Üyesi bu ödülü ilk defa alarak son derece önemli bir başarıya imza attı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler