ABD'nin Virginia eyaletinde hapishane görevlilerinin mahkûm babasını ziyaret etmek isteyen 8 yaşındaki kız çocuğunu çıplak bir şekilde soyma iddiaları ülkede infiale neden oldu.

Yerel medyada yer alan habere göre, geçtiğimiz perşembe günü hapishane görevlileri, kız çocuğuna "elbiselerini çıkarmazsan babanı göremezsin." dediler. Hapishane görevlilerinin çocuğun ve beraberindeki kadının bütün giysilerini çıkartıp aradıktan sonra babasıyla kapalı görüş yapmasına izin verdiği belirtildi.

Skandal olayın açığa çıkmasının ardından Virginia Valisi Ralph Northam, "Yalnızca vali olarak değil, bir çocuk doktoru ve baba olarak da bu raporlardan çok rahatsız oldum" diyerek, hapishane yönetimine 'çıplak arama' politikasını askıya alma talimatı verdi.

Cezaevi iletişim müdürü Lisa Kinney ise yaptığı basın toplantısında hapishane personelinin 'çıplak arama' yetkisine sahip olmadığını, protokollerin ihlali anlamına geldiğini açıkladı.

Yetkililerin sorumluluğu üstlenmekten kaçınmaya dair açıklamaları, kamuoyunda oluşan tepkileri hafifletmeye yönelik açıklamalar olduğu belirtildi.

24 Kasım'da yaşanan olaydan dolayı kızının travma geçirdiğini söyleyen anne, hapishane görevlileri hakkında dava açma sürecini başlatacağını ifade etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler