Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin, Filistin'in Batı Yaka bölgesine inşa edilen Yahudi işgal birimlerini "yasal" kabul etmesini kınayarak işgal birimlerinin bir savaş suçu olmaya devam edeceğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü dün yaptığı basın açıklamasında, ABD'nin Filistin'in Batı Yaka bölgesine inşa edilen Yahudi işgal birimlerini "yasal" kabul etmesini kınadı.

Af Örgütü, ABD'nin bu tutumuna rağmen işgal altındaki Filistin topraklarına Yahudi işgalinin bir savaş suçu olmaya devam edeceğini belirtti. 

Uluslararası Af Örgütü yaptığı basın açıklamasında, "ABD dünyaya yönelik olarak yaptığı açıklamayla, kendisinin ve israilin yasaların üstünde olduğunu, israilin Filistinlilere karşı bütün uluslararası yasaları ve insan hakları ilkelerini çiğneme imkânının bulunduğunu, Washington'un da onu güçle destekleyeceğini düşünüyor." ifadelerine yer verdi.

Örgüt, açıklamasının devamında, "Washington'un açıklaması, Batı Yaka'ya ve bu arada Doğu Kudüs'e yerleşim merkezleri inşa edilmesinin ve kurulmuş olanların muhafaza edilmesinin uluslararası yasaları çiğnemek ve savaş suçları işlemek olduğunu ortaya koyan yasalar gayet açıktır." uyarısında bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler