Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde uzun süredir denenen ebola virüsüne karşı geliştirilen aşı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’den yapılan yazılı açıklamada, ABD’li ilaç şirketi Merck tarafından geliştirilen ve Ervebo adını taşıyan aşı, DSÖ’nün kalite, güvenlik ve fayda standartlarını taşıyor.” denildi. Böylece DSÖ, ilk defa ebola virüsüne karşı geliştirilen bir aşıya onay vermiş oldu.

DSÖ tarafından onaylanan aşısı olan Ervebo’nun, lisanslı olarak 2020’nin ortalarında piyasada olması bekleniyor. Aşı, virüs nedeniyle 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde uzun süredir deneniyordu.

Ebola virüsü ilk olarak, Aralık 2013'te Batı Afrika'da ortaya çıkmıştı.

Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi de ölmüştü. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler