Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ortak bir Avrupa Birliği dış politikası için “Avrupa Güvenlik Konseyi”nin kurulması önerisinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman hükümetine bağlı bir yüksek öğrenim kuruluşu olan Federal Güvenlik Politikası Akademisinin düzenlediği 2018 Alman Güvenlik Politikası Forumu’nda yaptığı konuşmada, ortak bir Avrupa Birliği (AB) dış politikası için "Avrupa Güvenlik Konseyi" oluşturulmasını önerdi.

Maas, "Bu tarz bir formatta, rotasyonla değişen üyelerden oluşan, AB'nin tümünü temsil edebilecek, daha küçük bir çevrede güncel krizlerin çözümü için daha hızlı ve daha yoğun çalışabiliriz." dedi. "Ancak bu tarz bir kurum oybirliği prensibinden vazgeçmeden sahip olduğumuz sorunları çözemez." diyen Maas, söz konusu konseyin oy çokluğu karar alabilmesi gerektiğini belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel eylül ayı sonunda katıldığı bir etkinlikte "Avrupa Güvenlik Konseyi" önerisini gündeme getirmişti. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler