İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, İran’ın 40 yıldan beri Afgan göçmenlere misafirperverlik yaptığını belirterek, "Batılı ülkeler de Afgan göçmenlerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirsin." dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, İran’ın 40 yıldan beri Afgan göçmenlere misafirperverlik yaptığını belirterek, Afgan halkının acılarının birçoğuna sebep olan Batılı ülkelerin de bu hususta yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Irakçi, ‘’İran halkı, insani ve İslami itikatları çerçevesinde geçen 40 yıl zarfında açık yüreklilikle ister Afganlılar ister diğer mülteciler olsun misafirperverliğini göstermiştir ve bunu gösterecektir. Bu konunun bir tarafıdır. Konunun diğer tarafı Afgan halkının musibetlerinin birçoğuna sebep olan Batılı ülkelerin bu hususta görevlerini yerine getirmesi gereğidir.’’ dedi.

Irakçi, Batılı ülkelerin göçmenlerin ağırlanması hususundaki paylarını ödemesi gerektiğini, bu payın da masrafların ödenmesi veya onların bir bölümünün ağırlanması şeklinde olacağını söyledi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler