Başkent Minsk’te resmi olmayan sonuçların açıklanmasının ardından muhalefet, seçime hile karıştırıldığını öne sürdü.

Belarus'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık çıkışı anket sonucuna göre ülkeyi 26 yıldır yöneten Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, oyların yüzde 79,8'ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

Onun en büyük rakibi olarak gösterilen Svetlana Tikhanovskaya ise yüzde 6,8'de kaldı. Tikhanovskaya, ülke genelinde yaptığı mitinglerde, ülkenin duraklayan ekonomisini ve hükümetin Coronavirus salgınına karşı verdiği tepkiyi eleştiriyordu.

Resmi olmayan sonuçlarının açıklanması sonrası muhalefet, seçimin hileli yapıldığını ve sonuçların doğru olmadığını öne sürerek sokaklara çıktı.

Devlet kurum ve kuruluşlarının yanı sıra şehir giriş ve çıkışları dâhil pek çok bölgede sıkı güvenlik önlemi alan polis, izinsiz gösterilere müdahale etti.

Zaman zaman polisin sis bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya çalıştığı göstericilerin yanı sıra polislerden de yaralananların olduğu belirtildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler