Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kore Yarımadası sorununu çözmek için ABD ile Kuzey Kore arasında diyalog kurulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, basın toplantısında, Kore Yarımadası sorununu çözümüne dair değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki ilişkilerin iyileşmesi ve mevcut yumuşama eğiliminin korunması için tarafların çaba göstermesi gerektiğini dile getiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, sorunun çözümü için ABD ile Kuzey Kore arasında diyalog kurulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Sözcü, "Kore Yarımadası sorununa diyalog yoluyla barışçıl çözüm getirilmesi için Kuzey Kore ve ABD'nin aktif adımlarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çinli sözcü Kuzey Kore'nin, savaşın ayırdığı aileleri buluşturmak için yürüttüğü çalışmalarla ilgili olarak ise bölgenin yakın komşusu olan Çin'in, daima Güney ve Kuzey taraflarının ilişkilerini diyalog yoluyla düzeltmelerini desteklediğini kaydetti.

Sözcü, Çin'in taraflardan ikili ilişkilerin iyileştirilmesi, bölgesel barış ve istikrarın korunması için ele geçen fırsatları kaçırmayarak diyalog ve işbirliğini sürdürmelerini istediğini belirtti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler