Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınının yayılmasından endişe duyduklarını belirten Erbil Sağlık Müdürü Dr. Dilovan Muhammed, Bağdat’tan başkent Erbil’e dönen 10 kişide virüs şüphesi olduğunu söyledi.

Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ve halkın alınan kararlara uymamasının salgını yeniden yaygınlaştırabileceğini söyleyen Dr. Dilovan, halka açık yerlere de dikkat çekti.

Muhammed, salgının yaygınlaşmasının diğer bir nedeninin de Kürdistan Bölgesi ile Irak arasındaki gidiş - gelişlerin olduğunu dile getirerek, “Her ne kadar yollar kapalı da olsa, gidiş - gelişleri kullanmak durumunda olanlar var.” dedi.

Ankawa’da 400 kişinin Coronavirus testinin negatif çıktığını dile getiren Muhammed, sonuçların ardından ilçedeki sokağa çıkma kısıtlamasının sona erdiğini ifade etti.

Günlük yaşamın aksamaması için sokağa çıkma kısıtlamasını önermediklerini söyleyen Muhammed, bu nedenle vatandaşların kendilerini korumaları ve alınan tedbirlere uyması gerektiğini vurguladı.

Dr. Dilovan Muhammed, “Endişemiz, Erbil’de vakaların artması ve bunun hızlıca yayılmasıdır.” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar Kürdistan Bölgesi’nde 575 kişide Coronavirus vakası tespit edilirken, 5 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti, 409 kişi de şifa bularak taburcu oldu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler