Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin akaryakıta getirdiği ek zamları protesto eden eylemcilerin ülke genelindeki gösterileri sürüyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te polis artan yakıt fiyatlarını protesto etmek için sokaklara dökülen göstericilere karşı basınçlı su ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Protestocularla polis arasında çatışma Şanzelize’de meydana geldi. Polis, kent merkezinde başbakanlık ofisinin de aralarında olduğu önemli yapıların bulunduğu bölgeye girmek isteyen protestoculara müdahale etti.

Polislerin tazyikli su ve biber gazı ile sert müdahalede bulunduğu olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bazı protestocular polise taşlar atarken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifa etmesi gerektiği yönünde de sloganlar attılar.

Protestoya binlerce kişi katıldı. Bölgeye 3 bin polis konuşlandırıldı.

Yetkililer aralarında 2 polisin de bulunduğu en az 8 kişinin yaralandığını açıkladı.

Protestocular geçen hafta da yakıt artışlarını protesto etmiş, gösterilerde bir kişi ölmüştü.

Protestoların nedeni Fransa’da araçların en fazla kullandığı yakıt türü olan dizelin fiyatının 1 yıl içinde yüzde 23 artması. Ülke geneline yayılan protesto dalgasında, 2 bine yakın noktada eylem gerçekleştiği kaydedildi. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler